teambuilding

K čemu je dobrý teambuilding?

Teambuilding není jen o tom, že vyrazíte s kolegy na víkend někam mimo pracoviště a budete se účastnit různých soutěží a večer skončíte na baru. Teambuilding je účinným prostředkem vzdělávání a učení se nových metod zábavnou formou, zároveň na něm dochází ke zlepšení vztahů a kolektivu, což samozřejmě opět napomáhá chodu vaší firmy.

Stmelení kolektivu je základ

Na teambuildingu se mají konečně možnost seznámit všichni zaměstnanci, kteří se mnohdy každý den pouze potkají někde na chodbě. Zároveň se ocitnete mimo vaše pracoviště, v uvolněném prostředí, kde se budete vnímat jinýma očima. Najednou na sobě nebudete mít například obleky, či pracovní uniformy, ale neformální oblečení. I to má vliv na to, jak se mezi lidmi cítíte.

Učení hrou

Součástí teambuildingů bývají různé přednášky a školení, která jsou prezentována interaktivní formou a tak, aby zúčastněné alespoň trochu bavili. Často se v rámci této prezentace a učení využívá hraní her, kvízů, řešení modelových situací a podobně. Jedná se o takzvanou metodu zážitkového vzdělávání. Která umožňuje lidem v týmu lépe si uvědomit svou „roli“ a to, jakým způsobem mohou efektivněji komunikovat a spolupracovat mezi sebou.

Cílem teambuildingu je tedy především stmelit kolektiv, seznámit navzájem pracovníky, vytvořit hlubší vztahy a poté je naučit komunikovat, spolupracovat, řešit krizové situace a ne v neposlední řadě jim ukázat, jak celá firma funguje a jaký je její koncept. Jednoduše řečeno, výsledkem dobrého teambuildingu by měl být tým, který bude správně spolupracovat.

Na vlastní pěst nebo agentura?

Teambuilding můžete uspořádat sami podle svých představ na libovolném místě, nebo můžete vyhledat agenturu, která se přímo pořádáním těchto akcí zabývá a poradí vám, jak co nejefektivněji využít čas, který na této události strávíte.

Ani na teambuildingu byste neměli zapomenout na pravidla BOZP. Úraz, který utrpí zaměstnanec při takové pracovní akci, se dá brát jako pracovní úraz. Pokud se jedná pouze o společný pobyt zaměstnanců bez jakéhokoliv programu, už by se úraz nedal považovat za pracovní.

Vyberte ten správný

Existují také různé formy teambuildingů – můžou být s nějakým adrenalinovým zážitkem, spíše relaxační nebo zaměřené hlavně na vzdělávání. Je dobré zamyslet se nad tím, co by bylo nejlepší pro vaše zaměstnance. Řešením může být uspořádaná anketa, kde se ukáže, co bude vašemu kolektivu sedět nejlépe.

 

Jak ušetřit za energie?
Poslech hudby při práci