Jak si založit živnost?

Jak si založit živnost?

Zvažujete, že chcete pracovat na vlastní pěst a být svým vlastním pánem? Pak můžete buď založit živnost, nebo rovnou celou firmu. Podmínky živnostenského podnikání najdete v Zákonu o živnostenském podnikání a jeho přílohách. My vám dnes poradíme, jak živnostenský list získáte.

Živnost je definována jako soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem zisku a za podmínek stanovených živnostenský zákonem. S živnostenským listem může pracovat prakticky kdokoliv, kdo chce být svým vlastním pánem. Můžete být copywriter, grafik, IT specialista, ale i malíř nebo uklízečka.

Kde živnostenský list získám?

O živnostenský list se žádá na živnostenské úřadě. Zde s sebou nezapomeňte přibrat doklad totožnosti, tisíc korun a vyplněný formuláře, který seženete online nebo přímo na úřadě. Jedná se o takzvaný Jednotný registrační formulář, díky němuž ohlásíte najednou zdravotní pojišťovně a další úřady. Pokud máte datovou schránku, můžete jej vyplnit i elektronicky.

Přečtěte si také: Jak dobře máte zvládnutý time management?

Co pro založení živnosti potřebuji?

Založení živnosti je ve zkratce oznámení úřadům, že zahajujete podnikání. Pro to potřebujete vědět, do jaké kategorie vaše podnikání spadá. Také si zvolte, do jakého typu živnosti váš obor podnikání patří. Rozlišujeme mezi volnými, vázanými, řemeslnými a koncesovanými typy živnosti, od nichž se také odvíjejí další požadavky.

V neposlední řadě si zvolte také místo neboli sídlo podnikání. Výběr místa je na vás, většinou je to uvedené místě bydliště. Pokud chcete jako sídlo označit kanceláře či jiný prostor, který máte v pronájmu, potřebujete na úřad donést také souhlas majitele budovy.

Přečtěte si také: Hledání správného obchodníka nemusí být věda!