Snižte spotřebu energií

Jak ušetřit za energie?

V dnešní nelehké době se spolu se zdražováním skloňuje slovo energie každý den. Jak ušetřit za energie? A jak si zároveň udržet komfort, na který jsme zvyklí? Přinášíme vám pár jednoduchých tipů na to, jak snížit spotřebu energií.

 

 

Snižte teplotu

Neustále omílané a připomínané snižování teplot. Bohužel je pravdou, že to nejjednodušší, jak ušetřit za energie, je snížit teplotu alespoň o dva stupně, než jste zvyklí. Snižování teplot se nevyhnou ani pracoviště. Snížení teploty už o jeden stupeň může ušetřit 5 až 10 % energie. To je nezanedbatelné množství! Optimální teplota místnosti, ve které trávíte nejvíce času, by se měla pohybovat okolo 19 až 21 °C.

Na radiátorech záleží!

Špatně odvzdušněný radiátor poznáte podle toho, že je u regulačního ventilu horký, ale na konci již studený. Odvzdušnění byste ideálně měli provést ještě před začátkem topné sezóny a poté opakovat asi každé 3 měsíce. Zároveň od radiátoru odsuňte velký nábytek nebo další věci, které by mohly bránit proudění tepla do místnosti.

Správné větrání

Základní pravidla správného větrání jsou krátkost, intenzita a četnost. Zvlášť v zimě byste neměli používat mikroventilaci, aby vám zbytečně neunikalo teplo. Naopak větrejte intenzivně po krátkou dobu a alespoň 3-5krát denně. Tímto způsobem se vám vzduch v místnosti vymění, ale stěny a nábytek nestihnou vychladnout, proto dojde k minimálním ztrátám tepla, tím pádem i energií.

Jak dále zabránit možným únikům tepla se dočtete například zde.

Šetřete u vaření

Je několik způsobů, jak ušetřit energie při vaření. Například obyčejná poklička vám velmi urychlí proces varu vody, čímž i sníží spotřebu plynu. Když vaříte bez pokličky, horká pár z hrnce uniká a výrazně tím prodloužíte dobu vaření.

Hrnce dávejte na adekvátně velké hořáky, je zbytečné používat ten největší hořák na malý rendlík.

Pro ohřev vody využívejte varnou konvici, je to mnohem výhodnější než ohřívat vodu na sporáku.

Úsporné spotřebiče

Elektřinu můžete nejvíce ušetřit pomocí používání úsporných spotřebičů. Zvláště v kancelářích, kde se velmi často svítí celý den, velmi oceníte úsporné žárovky. LED žárovky spotřebují až o 90 % méně energie než ty běžné! I v kuchyňkách nahraďte raději starou lednici nějakou novou s lepší energetickou třídou.

Opravdu vypínejte spotřebiče!

Pohotovostní režim na spotřebičích přináší pohodlí, protože jsou přístroje víceméně stále připravené k použití, ale tento režim je také zlodějem energie. V kancelářích často zůstanou takto uspané monitory počítačů, jedná se přitom o zbytečné úniky a ztráty. Pokud bychom na pracovištích sečetli všechny takové spotřebiče, dojdeme k vyšší částce, která se vám už tolik líbit nebude. Nezapomínejte tedy vytahovat nabíječky mobilů i počítačů ze zásuvky.

Jak zabránit úniku tepla?
Inflace dál roste. Česko se potýká s největším zdražováním ve své historii