hypotéka

Nájem nebo hypotéka? To je oč tu běží!

Minulý rok zaznamenal trh s nemovitostmi šok, protože došlo k výraznému nárůstu úrokových sazeb hypoték. V nejvyšším bodě dokonce překonaly hranici 6 procent. Nesmíme opomenout ani zdražování cen energií, což mělo za následek celkové větší měsíční výdaje. Je výhodnější nájem nebo hypotéka?

Na hypotéku je aktuálně mnohem těžší dosáhnout, v některých případech je její výše dokonce dvakrát větší než průměrná cena nájmu. Na druhou stranu došlo na trhu k poklesu cen nemovitostí, někdy až o 10 %, což je rozhodně nezanedbatelné. Investice do svého je tedy z hlediska dlouhodobé perspektivy rozhodně výhodnější.

Přečtěte si také: Jak přežít začátky podnikání?

Zvětšující se propast

Strach ze zadlužení se nebo zkrátka nemožnost dosáhnout na hypotéku vede k nárůstu nájemního bydlení. Největší rozdíly mezi hypotékou a nájmem jsou samozřejmě v Praze. Nájmy zde sice jsou drahé, ale ceny bytů ještě vyšší. V jiných městech a krajích je propast o něco nižší, ale stále se jedná o rozdíl zhruba deseti tisíc korun. V této době nelze takovou částku podceňovat, protože růst energií výrazně přispívá k růstu životních nákladů.

Jiný kraj, jiný mrav i hypotéka

Vývoj v jednotlivých krajích se kromě úrokové sazby hypotéky logicky odvíjí také od cen nájmů i nemovitostí v loňském roce. Například nájemné rostlo vloni po celém Česku. Nejvyšší nárůst zasáhl především velká města, jako je Praha nebo Brno, respektive města s dostatkem pracovních příležitostí