Finanční rezerva: Umíte správně naložit s výplatou?
Nejen během krize by měl člověk vědět, jak nakládat s vydělanými penězi. Víte, kolik peněz byste si měli ideálně odkládat, abyste v nouzové situaci nemuseli jejich nedostatek? Jaká existuje finanční rezerva a kolik by měla činit?
Život je velmi nepředvídatelný, právě proto byste měli počítat se všemi variantami, které vám může přinést. Pokud se chcete vyhnout stresu a mít finanční zajištění, i kdybyste nedej bože přišli o práci, ocitli se v pracovní neschopnosti nebo museli předčasně odejít do důchodu, měli byste si už teď odkládat část své výplaty takzvaně pod polštář. Poradíme vám základní pravidla toho, jak nakládat se svou výplatou a proč se vám finanční rezerva vyplatí.
Měli byste počítat i s nečekaným
Nikdy nevíte, co se stane. Může se vám rozbít pračka, lednice, vytopí vás soused, rozbije se vám auto nebo přijdete o práci. Přesně pro tyto případy byste měli mít na účtu finanční rezervu pro všechny případy. Jedná se o takzvanou krátkodobou finanční rezervu, která by měla odpovídat šestinásobku vašich běžných měsíčních výdajů. Jednoduše řečeno byste měli mít v záloze peníze, které by vám vystačili pro žití na půl rok. Mezi měsíční výdaje řadíme ty, které musíte opravdu řešit každý měsíc. To je například nájem, hypotéka, energie, jídlo či poplatky za telefon a internet.
Ať v důchodu nestrádáte…
Po odchodu do důchodu si musí většina Čechů zvyknout na nižší příjem, než bylo jejich standardem. Průměrný měsíční důchod by měl od ledna 2023 v Česku činit 19 500 korun. Pokud navíc budete žít v domácnosti sami a bez partnera, může to být pro vás o to horší. Nespoléhejte na to, že se to nějak vyvrbí a vy si i tak udržíte svůj standard. Myslete na svou budoucnost. Ideální je odkládat si ze svého platu 10 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Ne každý má na to, aby takto vysoké procento odkládal, protože by mu částka už teď mohla chybět v rodinném rozpočtu. V takovém případě si vypočítejte takovou částku, kterou budete moci pravidelně každý měsíc spořit v rámci dlouhodobé rezervy. Připočítejte k tomu i výše zmiňovanou krátkodobou rezervu. I kdybyste odkládali pouze 1 000 korun měsíčně, budou se vám tyto odložené finance hodit.
Přečtěte si také: