volání a data

V Česku máme nejvyšší ceny za volání a data!

Ceny za volání a data máme v Česku dlouhodobě jedny z nejvyšších v Evropě a i nadále to tak zůstane. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. NKÚ také zjistil, že se náklady na poskytování základních poštovních služeb mezi roky 2013 a 2020 zdvojnásobily, i když jejich objem se zmenšil o polovinu.

Ani aukce ceny nesnížila

Aukce kmitočtů rádiového spektra, kterou Český telekomunikační úřad uspořádal v roce 2020 měla vést ke snížení cen mobilních dat a ke zvýšení konkurence, ale o kmitočty se podělili tři velcí operátoři. Příjem z aukce byl také výrazně nižší, než ČTÚ očekával.

Podle kontrolorů NKÚ se Český telekomunikační úřad dopustil porušení rozpočtové kázně ve výši 4,7 milionů korun.

Český telekomunikační úřad

ČTÚ je jedním ze správních úřadů České republiky. Jeho úkolem je postarat se o regulaci trhu a stanovuje podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb.

Přečtěte si také: Finanční rezerva: Umíte správně naložit s výplatou?

Nejvyšší ceny v Evropě

Vysoké ceny volání a mobilních dat potvrdila také studie zpracovaná pro Evropskou komisi. Zatímco u našich sousedů v Německu, Polsku, Rakousku i na Slovensku jsou ceny za volání a mobilní data nízké, ceny horší než my má už snad jen Maďarsko.

Pro srovnání uvedl NKÚ příklad – balíček, který obsahuje 100 volání a 2 GB dat, by stál v Polsku či Německu asi 338 korun. U nás bychom za ten stejný balíček zaplatili 1 151 korun a v Maďarsku asi 1 168 korun.