otcovská dovolená

Otcovská dovolená prodělala v tomto roce výrazné změny

Otcovská dovolená je stále větším trendem a stává se běžnou u stále více domácností. Pro některé je totiž mnohem výhodnější, aby se do práce vrátila žena, a to nejen z ekonomického, ale i sociálního či psychického hlediska. Forma této otcovské dovolené se ovšem v letošním roce výrazně proměnila, ukážeme vám jak.

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená i přidělené dávky přestávají být tabu. Málokdo ale ví, jak taková výměna rolí opravdu funguje, a to z právního hlediska. Má totiž jistá specifika, na která byste u běžně mateřské dovolené nenarazili. Do toho se se začátkem roku 2023 výrazně proměnila některá pravidla pro čerpání otcovské dávky. Ukážeme vám, jak na to.

Provedené změny

První velkou změnou je, že ještě před rokem otcové jednoduše nastoupili na rodičovskou dovolenou a poté čerpali otcovské dávky. Aktuálně ale byla do zákoníku práce doplněna překážka v práci, tedy otcovská dovolená. Jaký je v tom rozdíl?

Přečtěte si také: Jak správně vést schůzku, abyste dosáhli vašeho cíle?

Otcovská dávka vám náleží také jen v případě, že na rodičovskou dovolenou nastoupíte v období 6 týdnů od narození dítěte. Nastoupit čerpání dávky pak jde pouze do jednoho roku věku dítěte.

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?

Základní podmínkou pro udělení dávky je účast na nemocenském pojištění, a to jak u zaměstnanců, tak u osob samostatně výdělečně činných. Jestliže máte více dětí, o které pečujete, dostanete otcovskou dávku pouze jednu. Pokud byla otcovská z důvodu péče o dítě vyčerpána a dítě posléze zemřelo, může vzniknout nárok na otcovskou i z důvodu úmrtí dítěte.

Přečtěte si také: CO JE KATEGORIZACE PRACÍ A PROČ JI MUSÍ MÍT KAŽDÝ PODNIKATEL?