vládní balíček se dotkne podnikatelů

Koho se vládní balíček nejvíce dotkne?

Vláda představila nový balíček, který má vést k úsporám státního rozpočtu. Změny se týkaly například výše daní, odvodů a dalších. Koho se tyto kroky nejvíce dotknou a bude mít vládní balíček pozitivní nebo negativní dopad na českou ekonomiku?

Výdaje se sníží rapidně

Podle vládních odhadů mají výdaje během dvou let klesnout o 78,3 miliardy korun, a to právě díky opatřením, která právě představili. Ačkoliv se jedná o nepopulární kroky, které se dotknou velkého množství lidí, vláda apeluje na všechny, že nelze donekonečna žít na dluh, který zde vytvořila vláda Andreje Babiše.

Přečtěte si také: Máte podnikatelské myšlení?

Prvním krokem je samozřejmě omezení výdajů. Dojde například k seškrtání národních dotací v oblastech průmyslu a obchodu, školství, dopravy či zemědělství. Dále dojde k úsporám v rámci provozu státu, sníží se tedy provozní náklady u všech resortů alespoň o 5 %. Dalším krokem je snížení platů ve veřejné sféře, a to o 2 %.

Přečtěte si také: Nepodceňujte obsahový marketing! Může vám velmi pomoci.

A kde vláda získá další finance?

Příjmy vláda plánuje získávat zejména z daňových změn, které mají Česku přinést až 69,2 miliardy během dvou let. Dojde ke zvýšení daně z příjmu právnických osob o 2 %, dále zvýšení odvodů OSVČ na sociální a zdravotní pojištění, které se navýší dokonce o 15 %! Narostou spotřební daně na tabákové výrobky, lihoviny a hazardní hry. Zruší se také daňové výjimky, jako jsou slevy na dani na manželku, slevy na dani na studenta či nepeněžní benefity pro zaměstnance. A mnoho dalších.

Jásat mohou například nakladatelé, kteří se konečně dočkali nulové daně na knihy, nebo čeští vinaři, protože sazba na tichá vína zůstala také nulová.