daňové přiznání

Jak letos odevzdáte daňové přiznání?

Neoblíbené období všech podnikatelů je opět tady. Čas, kdy se odevzdává daňové přiznání. Letos jde navíc o premiéru, kdy se tento dokument přepošle pomocí datové schránky, která byla všem živnostníkům zřízená státem.

Termín pro podání elektronického daňového přiznání je do 2. května , toho listinného do 3. dubna. Finanční správa také na svých stránkách uvádí, jakým způsobem mají podnikatelé přiznání odevzdávat. Nestačí například okopírování nebo naskenování formuláře ve formátu .pdf. Podnikatel odesílá přiznání ve formátu .xml.

Přečtěte si také: Jak vypadají změny v práci na dohodu?

Papírové nebo elektronické?

Pokud jste již daňové přiznání podali v papírové podobě, musíte si tento proces ještě jednou zopakovat, ale ve formě elektronické, a to přes nově zřízenou datovou schránku.

Papírové daňové přiznání se uzná pouze u těch, kteří v době jeho podání neměli zřízenou datovou schránku, tudíž ho neměli jak podat elektronicky.

Přečtěte si také: Sebeřízení je základ úspěchu v každé oblasti.

A co lidé bez počítačů?

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) minulý týden upozornil, že mezi živnostníky, kteří musí podávat daňové přiznání elektronicky, jsou i lidé bez počítačů.

Datové schránky zřizoval stát všem živnostníkům už od začátku roku a jejich používání je pro ně povinné. Na základě toho došlo k masivnímu rušení živností, zejména u lidí, kteří ji měli pozastavenou nebo pouze pasivní, bez větších pohybů. Dobrovolné je používání datové schránky už pouze pro soukromé osoby.