Time management

Jak být po ránu produktivnější?

Možná se nepovažujete za ranní ptáče, to ale nutně neznamená, že si ráno nemůžete udat směr, jakým se bude váš den ubírat. Existují totiž způsoby, díky kterým vaše ráno získá řád a vy tak budete produktivní hned od časného rána. Jak tedy svoji produktivitu efektivně podpořit?

1. Začněte den sklenicí studené vody

Přesto, že začít den kávou zní mnohem lákavěji, sáhněte raději po velké sklenici s ledovou vodou. Po 7 až 9 hodinách spánku totiž potřebuje tělo hydratovat a doplnit potřebné tekutiny. Ledová voda má zároveň pozitivní vliv na bdělost a pomáhá nastartovat náš metabolismus. Pro snadnější osvojení si tohoto návyku můžete začít tím, že si k posteli připravíte plnou sklenici vody, ze které se můžete napít i během noci, ale také ráno ihned po probuzení.

2. Dechová cvičení

Vyhradit si každé ráno 10 minut na meditaci či dechové cvičení dokáže zázraky. Pokud však stejně jako řada lidí ráno nestíháte, zkuste praktikovat pravidlo 4-2-4, tedy nádech na 4 vteřiny, držení dechu po dobu 2 sekund a následný výdech trvající 4 vteřiny. Uvidíte, že se díky tomuto cvičení budete hned po ránu cítit více soustředěně a odpočinutě.

3. Své denní cíle si pravidelně zapisujte

Odbornice na produktivitu doporučuje: „Ihned po probuzení si jako první věc zapište do deníku své denní cíle, které vám pomohou si čas efektivně zorganizovat. Večer si pak odškrtněte všechno, co se vám daný den povedlo splnit. Díky tomu se vám bude lépe usínat, protože budete mít přesnou představu o tom, kolik povinností se vám daří každý den zvládnout.“

4. Čtěte

Přestože většina lidí upřednostňuje čtení knihy večer před spaním, četba ráno po probuzení má také své výhody. Dokáže vás totiž účinně zbavit stresu a pomoci se soustředit. Stačí si přitom přečíst pár stránek či jednu kapitolu, jak radí odbornice na time management.