české startupy

České startupy navzdory krizi rostou!

Rychle rostoucí, inovativní podnikatelské koncepty u nás v posledních letech rostou jako houby po dešti. České startupy procházejí rychlým vývojem a navíc také získávají podporu investorů. Jak se jim daří navzdory všudypřítomné krizi?

 

9 z 10 končí neúspěchem

Podle průzkumů končí devět z deseti startupů nezdarem, Češi jsou ale na velmi dobré cestě k úspěchu. Investoři jsou také stejného názoru a často vkládají nemalé peníze právě na podporu těchto nových konceptů. V loňském roce vložili do českých startupů dokonce 10 miliard korun! Startup, jehož hodnota přesáhne jednu miliardu dolarů, se označuje jako jednorožec. Máme nějakého jednorožce i v Česku?

Přečtěte si také: Studovat či podnikat? To je oč tu běží!

Rychlý vývoj a první český jednorožec

České startupy je velmi zajímavé sledovat, protože u nich lze vidět rychlý vývoj, ať už směrem nahoru, nebo dolů.

Prvním českým jednorožcem se stala firma Rohlík, která nabízí prodej a rozvoz potravin. Funguje tedy jako online supermarket, který vám vše, co potřebujete, doveze až na práh vašeho domova. Ušetříte tím cenný čas, který byste strávili hledáním daných položek ze seznamu v nákupním centru. Rohlík se také snaží o prodej čerstvých a lokálních potravin, v jeho nabídce tedy najdete suroviny od českých farmářů. Nevyhýbá se ani ekologii, a u něj za sníženou cenu můžete nakoupit potraviny, které mají nějakou vadu na kráse.

Startupy nebrzdí

Rohlík také expanduje do zahraničí včetně západní Evropy. Loni od investorů získal miliardy korun a rozhodně ve svém vývoji nebrzdí, ale naopak zrychluje.

Mohlo by vás také zajímat: Chyby, kterých se podnikatelé nejčastěji dopouštějí.

Zajímá vás svět českých startupů? Zkuste navštívit například stránku CzechCrunch, na které najdete mnoho informací na toto téma.