Povinné testování zaměstnanců

Vláda plánuje zavést testování všech zaměstnanců bez výjimek

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se budou muset všichni zaměstnanci firem nechat 2x týdně testovat. Ideální by pak bylo testování co tři dny. Návrh vlády musí ještě projednat tripartita a zástupci zdravotních pojišťoven, až poté ho mohou schválit také ministři.

Nařízení by mělo platit od 17. ledna a týkat by se mělo všech zaměstnavatelů, kteří by tak testování ve svých firmách museli svým zaměstnancům pravidelně zajišťovat. Současně se projednává i proplácení testů, které by měly být hrazené státem. Na podzim totiž pojišťovny testy ještě neproplácely. Firmy by tak mohly nově čerpat příspěvek ve výši 60 korun za jeden test.

Podle modelu testování by mělo na každého zaměstnance připadnout osm testů v lednu a šest testů v únoru. Testování by se mělo týkat všech, tedy i těch osob, které již podstoupily třetí posilující dávku očkování. Opatření by se netýkalo pouze zaměstnanců, kteří se na pracovišti nestýkají se třetími osobami, kteří pracují z domu nebo ti, kteří doloží negativní PCR test za posledních 72 hodin. Testování by se nevztahovalo na zdravotníky a lidi, kteří pracují v sociálních službách. Ti se totiž testují podle jiných pravidel.

Povinné testování očkovaných by mělo odhalit přenašeče viru, kteří nemají žádné příznaky a mohlo by tak zpomalit další šíření epidemie koronaviru. Testování všech zaměstnanců zajistí také větší bezpečnost na pracovišti.