Slevy

Češi milují slevy. Ušetřit chtějí především na jídle a za oblečení

Dalo by se s klidem říct, že pro Čechy jsou slevy něco jako národní sport. Češi totiž jakékoliv slevy přímo milují a při nakupování hrají zlevněné zboží a speciální akce zásadní roli při jejich rozhodování. Podle průzkumu 9 z 10 dotázaných sleduje slevy nejčastěji u potravin, oblečení, drogerie a kosmetiky.

Není žádnou novinkou, že spousta z nás si před nákupem prolistuje akční letáky potravin nebo sjede slevové portály v aplikaci mobilu. Průzkum společnosti Cofidis odhalil, že slevové akce sleduje až 91 procent Čechů. Lidé se základním vzděláním je pak sledují prakticky všichni – 98 procent české populace.

Češi se zaměřují především na slevy u potravin a oblečení

Vedle nákladů na bydlení mají obyvatelé Česka nejvyšší výdaje také za nákupy potravin. Není tedy překvapením, že Češi sledují slevy a speciální akce právě u potravin. Každý druhý se pak zajímá také o slevy u oblečení. Podle studie dvě třetiny žen sledují akční nabídky mnohem častěji než muži, u kterých to byly pouhé dvě pětiny. Slevové nabídky a akce u oblečení vedou také u mladých lidí do věku 26 let. Zajímají se o ně tři čtvrtiny z nich.

Třetina lidí má v hledáčku také zlevněnou elektroniku, kterou sledují častěji muži než ženy v poměru 37 procent mužů k 29 procentům žen.  

Dejte si pozor, zda se skutečně jedná o slevu

Průzkum upozornil na fakt, že Češi si při sledování různých akčních nabídek neověřují jejich výhodnost. Lidé často spoléhají na to, že slevové letáky a výhodné nabídky jsou pravdivé a cena není uměle navýšena. Toho však zneužívají někteří obchodníci a provozovatelé e-shopů, kteří si k původním cenám uvádějí slevy i dvakrát vyšší než jsou ty reálné.