Růst inflace

Slovensko čelí rekordní inflaci

Nejen Česká republika se potýká s rostoucí inflací. Slovensko v listopadu zaznamenalo nárůst inflace na 5,6 procenta. Oproti říjnu tak vzrostla o 0,5 procent. Ceny zboží a služeb stále rekordně rostou a v meziročním srovnání dokonce stouply nejvíce za posledních 17 let. S rekordním růstem spotřebitelských cen se potýkají také další evropské státy.

Vyšší ceny potravin, energií, pohonných hmot a bydlení, kvůli kterým výrazně stouply výdaje domácností, ovlivnily také inflaci. V listopadu byly ceny potravin vyšší o 4,8 procenta oproti loňskému roku. V meziročním srovnání tak ceny vzrostly nejrychleji od minulého května. Nejvíce si zákazníci připlatí za mléko, sýry, chleba, oleje či tuky. Inflaci výrazně ovlivnilo také zdražení stavebních materiálů.

Meziroční míra inflace v Česku stoupla dokonce z 5,8 na rovných šest procent. Naposledy rostly spotřebitelské ceny tímto tempem v období ekonomické krize v říjnu roku 2008.

Za 11 měsíců letošního roku stouply ceny zboží a služeb na Slovensku o 2,9 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Předpokládá se, že v následujícím roce ovlivní inflaci také zdražení regulovaných cen energií pro malé firmy i domácnosti.