Ve hře jsou dávky na hypotéky

Finanční nároky na bydlení jsou čím dál, tím vyšší. Ať už jsou to nájmy, energie nebo další. Proto mnoho z nás využívá příspěvky na bydlení, do kterých by se časem mohly přidat i splátky hypoték. Ty rapidně rostou a lidem, kteří je využívají, mohou zkomplikovat život. Aktuálně splátky hypoték nejsou zahrnuty do dávek na bydlení, změnu vláda, podle ministra práce a sociálních věcí, zatím zvažuje.

Aktuálně projednává vláda

 „Hypotéka se (ve výpočtu příspěvku) nepočítá. To je dlouhodobě takto nastaveno, protože hypotéka je, řekněme, forma investice, která je dlouhodobá. V těchto týdnech vedeme debaty na úrovni vlády, jakým způsobem zohlednit i teď tu výjimečnou situaci, která tady je, a nějakým způsobem a nějakým mechanismem zohlednit právě i hypotéky,“ uvedl pro server iDnes.cz Marian Jurečka.

Opozice je opatrnější

Ministr financí stejnému serveru sdělil, že vláda hypotéky podporuje a aktuálně projednávají návrh České bankovní asociace na zlehčení situace všem, kteří již hypotéku mají. Proti určité formě pomoci není ani opozice, upozorňuje, že však na fakt, že při takovéto formě by se lidem přes sociální dávku pomáhalo s jejich dluhy.

Shodně reagují i ekonomové, podle kterých zvyšující se ceny nájmů a energií zasáhlo většinu lidí, kteří o dávky žádají, ti na hypotéku často ani nedosáhnou. Další zase poukazují na fakt, že někteří si hypotéku nemůžou dovolit při aktuálních cenách, ale během sjednávání byly jiné podmínky.

Problém ale zůstává

Stále je ovšem otázkou, jak pomoci lidem, kteří žijí sami nebo ve vlastním bydlení. Pro ty jsou aktuální normativy nízké. Dále také potom fakt, že prudce stoupající ceny energií a příspěvek už kolikrát na úhrady nestačí.

Přečtěte si také:

Co je práce v režimu remote? Jak se k tomu staví zaměstnavatelé?

Síla vizualizace: tvorba mood a vision boardů

Opatrnost České národní banky: úrokové sazby zatím nezvyšuje