Opatrnost České národní banky: úrokové sazby zatím nezvyšuje

ČNB měla jednat o ponechání či zvýšení úrokových sazeb. Z opatrnosti a vyčkávání na další ekonomická data se zvýšení sazeb zatím zdráhá. Jednání poprvé vedl nový guvernér Aleš Michl.

Konstantní REPO sazba

Ve čtvrtek 4. 8. 2022 se ČNB rozhodla, poprvé od loňského června, nezvýšit úrokové sazby. REPO sazba tak zůstává na 7 %. Bankovní rada se dala slyšet, že bude během následujících týdnů pečlivě sledovat a analyzovat ekonomická data a na dalším zasedání bude znovu rozhodovat o výši sazeb.

Inflace jako prorita

Michl po zasedání uvedl, že inflace je nyní jasná priorita a zároveň největší ekonomický problém. Bankovní rada pracuje se scénářem vývoje v časovém horizontu 12-18 měsíců. Inflace však není pouze tuzemskou záležitostí, inflační tlaky mají dle bankovní rady původ také v zahraničí. V červnu díky tomu vzrostly ceny meziročně (v porovnání se stejným obdobím v minulém roce) o 17,2 %, cože je nad očekávání ČNB.

Dlouhodobé cíle ČNB

Dlouhodobý cíl ČNB je dostat se sazbami na úroveň 2 %. Stejně tak uvádí, že pro další vývoj inflace je důležitá spotřeba domácností, která je v současnosti tlumena několika vlivy: vysoké ceny potravin a energií, vyšší úrokové sazby apod.

Oslabení měny by bylo špatným krokem

Po zasedání ČNB také oznámila, že hodlá bránit korunu proti jejím nadměrným výkyvům. Učinila k tom i dílčí kroky:

  • prodej devizových rezerv,
  • nákup koruny na mezibankovním trhu atd.

V případě, že my koruna oslabila, vedlo by to k vyšším inflačním tlakům, zejména kvůli vyšším cenám dováženého zboží a komodit (ropa, pohonné hmoty).

Příští zasedání rady ČNB je naplánováno na konec září, další pak na listopad.