Zaměstnanec na home office

Zranění doma při cestě k počítači je pracovní úraz, rozhodl soud v Německu

Zaměstnanec, který pracoval na home office uklouzl po cestě z postele k počítači a poranil si záda. Technicky vzato byl tedy na cestě do práce, a proto se jedná o pracovní úraz, rozhodl německý soud. Verdiktem soud přiřkl zraněnému odškodnění, které mu bude uhrazeno z pojištění zaměstnavatele. Pojišťovna však do poslední chvíle odmítala pojistnou událost uhradit.

Muž pracoval z domova a každé ráno scházel po točitém schodišti k pracovnímu stolu, na kterém měl počítač. Jednoho dne však na schodišti upadl a zlomil si obratel. Jelikož muž nikdy ráno před prací nesnídal, lze jeho první cestu považovat za „dojíždění do zaměstnání“. Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že zákonné úrazové pojištění se vztahuje pouze na první cestu do zaměstnání.

Zda je možné několik metrů mezi postelí a pracovním stolem považovat za cestu do práce se neshodly ani dva soudy nižší instance. Aktuální federální soud v tom má však jasno. Podle posledního verdiktu soudu se pojistka vztahuje na všechny zaměstnance, a to bez ohledu na to, kde svou práci zrovna vykonávají.