kreditní a debetní kartou

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Věděli jste, že letos slaví platební karty neuvěřitelných sedmdesát let? Všichni se zaobírají kulatinami republiky, ale nad kulatinami platebních karet se nepozastaví nikdo. Ve spojitosti s těmito kulatinami se nabízí otázka, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? I když jsou platební karty na světě už sedmdesát let, nachází se mezi námi minimální množství těch, kteří rozdíl mezi kreditkou a takzvanou debetkou dokážou popsat. Jak jste na tom vy?

Jak již bylo zmíněno, platební karty letos slaví neuvěřitelných sedmdesát let. I když jsou na světě už sedmdesát let, k nám se dostaly až roku 1988, kdy prvně sloužily jen jako platidlo při nákupu letenek. Stejného roku byla první platební česká karta vyrobena, a to v Živnostenské bance a byla spojena s devizovým účtem.

Dnes se platební karty vyrábí v každé bance ve standardních rozměrech a s náležitostmi, které slouží k ověření totožnosti. K ověření totožnost slouží také magnetický proužek na zadní straně, kde jsou uložena všechna potřebná data.

Jak jsme však zmínili, i když jsou platební karty na světě tak dlouhou dobu a i u nás nejsou pár týdnů, rozdíl mezi debetní a kreditní kartou dokáže říct jen málokdo. Jak to tedy je?

Rozdíl mezi debetkou a kreditkou

I když jsou na první pohled jednotlivé karty stejné, fungují zcela jinak. Zatímco debetní karta je určena k čerpání peněz z běžného bankovního účtu, kreditní karta funguje tak, že banka prostřednictvím kreditky půjčuje klientovi peníze do jistého limitu. Částku je pak nutné splatit v určitém období, které se odhaduje na padesát dnů.

K debetním kartám se vážou i benefity, jako například cestovní pojištění nebo pojištění proti krádeži. Jedná se o využívanější formu platební karty.

Kdy je kreditka dobrou volbou?

Jak jsme zmínili, daleko využívanější je debetní karta, ale také kreditní karta není vždy na škodu. Pokud se kreditní karta bere jako krátkodobá půjčka, je to v pořádku. Jestliže ale nejste schopni peníze splatit a musíte si na úhrady kreditní karty půjčovat, rychle se kreditky zbavte.