důchod

Důchod až v 68 letech? Jak tomu zamezit?

Podle vlády by se měla věková hranice nároku na důchod posunout až do 68 let. Kdo spoléhal na to, že ho stát ve stáří zajistí, začíná přehodnocovat své úvahy? Jak se pojistit, abychom se v důchodu měli dobře?

Snaha snížit ekonomický schod, který vznikl vlivem mnoha faktorů i zásahů minulých vlád, dovedla vládu k úvahám o zvednutí hranice důchodového věku. Dnešní padesátníci by tedy měli odcházet do důchodu v 66 letech, dnešní třicátníci dokonce až v 68 letech! Návrh aktuálně projednává ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zvyšuje se věk dožití

Podle principu, který navrhla předchozí důchodová komise vedená sociologem Martinem Potůčkem, mají Češi trávit v důchodu čtvrtinu života. Důchodový věk se přepočítává z předpokládaného věku dožití při vstupu do penze. A protože věk dožití roste, měl by růst i důchodový věk, aby lidé přispívali co nejdelší dobu do státního rozpočtu svými daněmi.

Přečtěte si také: Nájem nebo hypotéka? To je oč tu běží!

Zároveň politici zmiňují, že lidé z náročných profesí budou moct do důchodu dříve. Zatím ale takovou úlevu dostali například jen horníci, kteří dlouhodobě pracovali v hlubinných dolech, a nově také zdravotničtí záchranáři.

Penzijní spoření

Pokud si nedokážete představit, že budete ještě ve vysokém věku pracovat a chodit každý den do práce, můžete už teď začít s určitými opatřeními. Vytvořte si do budoucna jistotu pouze tím, že si odložíte měsíčně i malou částku. Pokud si na penzijní spořicí účet odešlete měsíčně alespoň 500 korun, budete mít za 30 let našetřeno téměř 200 tisíc, navíc dostanete cca 50 tisíc jakožto příspěvek od státu. Předpokládané zhodnocení se pohybuje okolo 4, 74 %. Celkem tam můžete mít za 31 let našetřených asi 550 tisíc korun. A to už je na důchod hezká částka.