Domácnosti nemají na nové automobily i přes rostoucí mzdy

Domácnosti nemají na nové automobily i přes rostoucí mzdy

I když mzdy neustále rostou, jelikož stále nejsou zaměstnanci a zaměstnavatelé si nemohou dovolit ztratit své dosavadní zaměstnance, lidé si nemohou našetřit na nové auto. Dalo by se říct, že existují dnes dvě skupiny Čechů, a sice ti, kteří neustále jen utrácí, a ti, kteří si šetří, ovšem ani přesto nemají na nový osobní automobil. Češi upřednostňují koupi ojetých automobilů, kterých ostatně v registru motorových vozidel přibývá mnoho. V registru je celkově vozidel přes pět a půl milionu. Jak jsme ale zmínili, nových (myšleno zbrusu nových) vozidel přibývá minimálně. Z aktuálních statistik vyplývá, že si vůz koupila necelá pětina Čechů.

Čím dál populárnější se stávají koupě ojetých vozidel z bazarů nebo přes inzerát. Online bazary mající svou vlastní mobilní aplikaci jsou v současné době velmi, velmi propagované, lidé se nechávají propagací zlákat a na zbrusu nové auto ani nepomýšlí.

Nové automobily jsou příliš velkou investicí

Nedávné statistiky upozorňují i na to, že nové automobily jsou pro Čechy synonymem příliš velké investice. Podle respondentů se jedná o vyhozené peníze – už při odkoupení dojde ke ztrátě pětiny hodnoty automobilu. Navíc cena klesne během prvních pár let, nevyplatí se tedy podle respondentů investovat do zbrusu nového auta, které je sice na pohled hezké, ale po praktické či ekonomické stránce to není zas taková výhra.

Cena není jediný důvod, proč lidé nová auta nechtějí

Mnozí Češi ale nejsou jen skrblíci, mají i jiné důvody k tomu, že si nekupují zbrusu nová vozidla. Například dalším důvodem je třeba to, že ojetý vůz je jen možnost k získání kvalitnějšího vozidla, který se koupí za lepší cenu než za jakou by vůz koupili v autosalonu.

Taktéž se mezi důvody řadí doporučení rodiny, mnohdy i nátlak rodiny, aby se nešlo do koupě příliš drahého, nového vozu.