Češi se začínají bát, že přijdou o práci

Češi se začínají bát, že přijdou o práci

Zaměstnanecká krize vládnoucí v České republice dohání mnohé Čechy k domněnce, že přijdou o práci. Sice se v současné době neustále tvrdí, že zaměstnanci jsou placeni zlatem, ale pokud se zaměstnanci nebudou nacházet, zaměstnavatelé nebudou mít na vybranou a budou muset investovat třeba právě do robotů, nad kterými začíná uvažovat opravdu nejeden podnikatel. Důvodem je to, že roboti zatím nepodléhají dani a nejsou tedy tak drazí, jako zaměstnanci, kromě toho odvedou stejnou práci, aniž by museli být placeni. Pokud však k hromadné robotizaci opravdu dojde, zbyde jen málo lidí, kteří budou stroje obsluhovat. Drtivá většina by opravdu mohla přijít o práci. Domněnky a obavy pracujících Čechů tak nejsou rozhodně od věci.

Nedávné statistiky ukázaly, že roste počet těch, kteří mají obavu o své zaměstnání. Aktuálně je to více jak čtvrtina lidí, kteří si nejsou jistí tím, jestli budou mít za měsíc či za půl roku práci, jakou mají nyní.

Stále se ale najdou ti, kteří využívají zaměstnanecké krize a kteří tedy hledají nové zaměstnání, které by pro ně bylo atraktivnější nejen po platové stránce. Těch je zhruba pětina.

Kdo se nejvíce bojí o svou práci?

Automatizace a robotizace opravdu může zamířit do nejednoho oboru. Pokud se ptáte, kdo konkrétně se bojí o své zaměstnání, jsou to především pracovníci ve výrobě potravinářských výrobků, pracovníci v distribuci a v obchodě, taktéž jsou to pracovníci pracující v oblasti těžebního průmyslu nebo pracující v energetických firmách.

Stále dochází také ke změně zaměstnání

Jak jsme ale zmínili, nachází se mezi námi stále i ti, kteří chtějí své zaměstnání změnit, když je nyní možnost dostat se takřka do jakéhokoli oboru. Nejčastěji hledají práci mladí lidé, jako důvod uvádí lepší podmínky nebo touhu po změně.

K největším změnám zaměstnavatele došlo ve výrobě potravinářských výrobků, jak ukazují nedávné statistiky.