Daně 2019

Daně 2019 aneb jaké změny mohou živnostníci očekávat

Opět se blíží to nejméně oblíbené období v roce, a sice doba, kdy musí živnostníci i velcí podnikatelé odevzdávat daňové přiznání, v němž shrnou veškeré své roční podnikání. Mnozí podnikatelé bědují a nevědí, jak zaplatí vzniklé vysoké daně, jiní se radují z velkých zisků a naopak z malých daní. Každý rok se však daňové přiznání pojí i s celou řadou změn. Ani blížící se daňové přiznání nebude žádnou výjimkou. Pokud jste živnostníkem, jistě vás změny v daních a odvodech pro rok 2019 zajímají.

Sice se nemění daňové sazby, ovšem mnozí živnostníci budou muset odvádět mnohem větší sumy než doposud. Odvody se mohou zvednout o neuvěřitelných 400 korun, jelikož se opět zvednou zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zatímco sociální pojištění vzroste o dvě stě korun, zdravotní o stejnou sumu bez dvaceti korun.

Lidé s vysokými příjmy si však uleví, budou totiž platit méně na solidární dani.

Jaké budou konkrétní minimální zálohy na pojištění?

V současné době činí minimální zálohy na sociální pojištění necelé dva tisíce dvě stě korun. Od příštího roku se však má částka zvednout o skoro dvě stě korun. Příští rok tak budou minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 2 388 korun.

Co se týče zdravotního pojištění, to by se mělo zvýšit o 184 korun. Nyní platíme něco přes dva tisíce korun, od příštího roku však bude nová výše minimálních záloh stanovena na 2 208 korun.

Zálohy se vztahují na všechny živnostníky, kteří vykonávají samostatně výdělečnou činnost.

Lépe na tom budou ti, kteří mají podnikání jako činnost vedlejší

Pokud se váš příjem vejde do stanoveného ročního limitu, můžete se radovat – sociální pojištění v takovém případě platit nemusíte. Limit se pro příští rok pro vedlejší činnost zvyšuje, a to na skoro osmdesát tisíc korun (konkrétně na 78 476 korun). Letošní limit byl stanoven na 71 950 korun, bude se jednat tedy o rapidní zvýšení.

Zdravotní pojištění se však i u vedlejší činnosti platit musí, i když je hrubý zisk velmi nízký.