Novinky v daních FO v roce 2017

Víte o všech novinkách v daních FO v roce 2017?

Blíží se konec roku, což je část roku, kterou někteří milují, ale jiní doslova nenávidí. Nemají ji v lásce hlavně podnikatelé, kteří musí uzavřít účetnictví a kteří musí dát všechno do pořádku, protože se blíží daňové přiznání. Přiznání za tento rok se bude podávat do 1. dubna a měli byste mít na paměti, že opět platí, čím dříve, tím lépe. Pojďme si však říct o jakýchsi novinkách, které by měli podnikatelé mít na paměti.

Samozřejmě takových novinek je mnoho, je však nutné vypíchnout ty nejdůležitější z nich. Týkají se hlavně paušálních výdajů, které budou trošku zpřísněny, přesto ne nijak závratně.

Buď sleva na manželku a děti, nebo výdaje uplatněné procentem z příjmu

Ještě minulý rok platilo, že jsme mohli uplatnit nejen paušální výdaje, ale taky i slevu na manželku a děti. Nyní to však možné nebude. Buď se rozhodnete uplatnit výdaje procentem z příjmu (takzvanými paušálními výdaji), nebo se rozhodnete uplatnit slevu na manželku a děti. Bohužel nebudete moct udělat obojí.

Třetí možností je to, že vám bude stačit nižší limit, kdy budete moct uplatnit daňové zvýhodnění na děti i slevu na manželku bez vlastních příjmů.

Paušál a jeho stropy

Od roku 2017 taky platí nižší výdajové limity uplatňování paušálních výdajů. Z příjmů řemeslných živností, ze zemědělské výroby, z lesního a vodního hospodářství či z ostatních příjmů ze zemědělské výroby budete moct uplatnit paušální výdaje až 80 procent, ale jenom tehdy, pokud vaše příjmy nepřekročí osm set tisíc korun.

U ostatních volných, vázaných a koncesovaných živností se uplatňuje 60%, ovšem jenom do výše 600 tisíc korun, u příjmů ze samostatné činnosti, na kterou nemáme živnost, je to 40%, ovšem pouze do 400 tisíc korun za rok.

Co se týče 30 procent, které můžou uplatnit ti, kteří mají příjem z pronájmů nebo je možný u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním rejstříku, platí to, že se může uplatnit jenom do výše 300 tisíc korun ročně.