Finanční příjmy

Příjmová chudoba hrozí 900 tisícům obyvatel Česka

Počet lidí, kteří jsou v Česku přímo ohroženi příjmovou chudobou, už druhým rokem klesl. Přesto jich je stále více než 900 tisíc.

Pokles čísla má na svědomí růst příjmů domácností navzdory pandemii, a to byť byl nerovnoměrný. Loni příjmová chudoba zasáhla 8,1 procenta populace, což představuje přibližně 901 200 lidí. V roce 2020 to bylo 9,5 procenta, tedy o 91 400 osob více, udává Český statistický úřad.

Konkrétně u samostatně žijících seniorů nad 65 let, kteří se řadí mezi chudé, klesl počet o čtvrtinu. Naopak o více než čtvrtinu se zvýšil počet u úplných rodin se třemi a více dětmi. Mírný nárůst pocítily také samoživitelky.

Loni se hranice příjmové chudoby u člověka, který žije sám, zastavila na částce 14 055 Kč měsíčně. U rodiny se dvěma malými dětmi pak částka dosahovala 29 515 korun. Ukazatel však nevypovídá nic o hmotné nouzi či nedostatku. Vychází především z příjmů domácnosti. Jinak řečeno, lidé mohou mít mnohem vyšší příjmy, které hranici příjmové chudoby zdaleka převyšují, ale vlivem např. exekucí, vysokých nájmů apod. mohou žít v nouzi.