Praktické rady, jak zhodnotit úspory

Praktické rady, jak zhodnotit úspory

Kdejaká rodina si dnes dává finance stranou. Je to rozhodně dobře, přece jen nikdo nikdy neví, co se může stát a kdy se peníze budou potřebovat. V případě, že si spoříte stranou, možná by vás zajímalo, jak lze zhodnotit úspory. Když si přece jen chcete dávat peníze stranou, očekáváte, že za nějakou dobu dojde k jejich zvýhodnění. Někdy však není zvýhodnění tak rychlé, jak bychom si představovali. Přinášíme proto několik praktických rad, které vám prozradí, jak zhodnotit své úspory.  

Ať už si odkládáte stovku nebo pět set korun, i na takové částce lze trochu zbohatnout, i takovou částku si lze zhodnotit. Při odkládání peněz je však třeba vědět, kam si peníze schovat, aby došlo k jejich zhodnocení, nebo na co peníze použijeme, abychom je nedávali na účet, odkud je zase budeme brzy brát. 

Když peníze budete brzy potřebovat, nedávejte si je na spořící účet 

V případě, že peníze budete v blízké době zase potřebovat, rozhodně si je neodkládejte na spořící účet, kde by sice došlo ke zhodnocení, ale odkud byste si peníze nemohly zase vzít zpátky. Pokud chcete, aby vaše úspory došly k jakémusi zhodnocení, je sice skvělé si peníze na spořící účet dát, dávejte si tam však jen tolik, kolik víte, že nebudete postrádat. Je nutné si uvědomit, že ze spořícího účtu si nelze peníze brát dnes a denně.  

Rozložte si úspory na více hromádek 

Ke zvýhodnění dochází i tehdy, kdy investujete. Nezáleží na tom, jestli budete investovat do dluhopisů, zlata nebo do umění, v každém případě může (ale samozřejmě taky nemusí) dojít k výraznému zhodnocení peněz dle aktuálního kurzu a situace na trhu. Investovat se rozhodně vyplatí, musí se však počítat s tím, že trh zažívá i špatné chvilky, tudíž ne vždy dojde ke zhodnocení.  

Proto doporučujeme spořit si na více hromádek. Doporučujeme tedy jinými slovy si své úspory rozdělit do více investic nebo případně na více spořících účtů. Rozložit si své rezervy mezi nejrůznější nástroje není tak těžké, myslete pokaždé na pohotovostní rezervu. Tou mohou být například úspory schované pod polštářem, které sice nedosáhnou zvýhodnění, ale můžete si je odtamtud vždycky vzít v případě nouze.