paušální daň

Paušální daň 2023: Komu se vyplatí?

Paušální daň pomáhá OSVČ minimalizovat povinnou daňovou administrativu a platit vše najednou. V tomto roce se navíc rozšíří počet uživatelů paušální daně, kteří mohou do tohoto systému vstoupit.

Co je to paušální daň?

U paušálního režimu platí živnostník po celý rok každý měsíc stejnou daňovou platbu, nemusí vyplňovat daňové přiznání a nemusí se ani bát žádného ročního nedoplatku. OSVČ mohou díky tomu lépe plánovat své finanční výdaje a tím si i lépe rozvrhnou celkové finance.

K této paušální dani se můžete přihlásit do 10. ledna.

Pro koho je paušální daň určená?

Zatímco v předchozích letech mohly do paušálního režimu vstoupit OSVČ s příjmy do 1 milionu korun, které nejsou plátci DPH, od roku 2023 mohou paušální daně využít i OSVČ s příjmy do 2 milionů. S ohledem na tuto širší hranici budou zavedeny tři pásma paušální daně – 6 208 korun měsíčně, poté 16 tisíc korun a 26 tisíc korun. Režim paušální daně se do daného pásma rozdělí podle výše příjmu.

Podmínky přihlášení

Jak jsme zmiňovali už výše, k dani je možné přihlásit se do 10. ledna. Částka je vždy splatná do 20. dne kalendářního měsíce daného měsíce.

Přečtěte si také: EET po šesti letech definitivně končí.

Komu se paušální daň vyplatí?

Pokud si nejste jistí přihlášením do tohoto režimu, může vám poradit kalkulačka Ministerstva financí ČR, do které stačí jen zadat potřebné údaje.