datová schránka

Datová schránka už je pro všechny OSVČ povinná

Od ledna tohoto roku bude automaticky všem OSVČ a firmám zřízena datová schránka. Co to pro vás znamená? K čemu je vlastně datová schránky dobrá a jak ji používat?

Datová schránka

Dá se říct, že se jedná o elektronické uložiště pro vaši komunikaci se státem a všemi jeho institucemi – tedy například s úřady či soudy.

Výhodou je, že schránky fungují zdarma, snadno a umožní vám rychlou komunikaci se státními institucemi. Dají se pomocí nich zasílat i přijímat elektronické dokumenty a zprávy odkudkoliv a kamkoliv.

Cílem datových schránek je hlavně rychlejší, levnější a spolehlivější veřejná správa a komunikace s obyvateli.

Přečtěte si také: Paušální daň 2023: Komu se vyplatí?

Výhody i pro nepodnikající

Původní návrh se zařízením datových schránek měl zahrnovat i běžné spoluobčany, tedy nejen podnikatele. Vláda se ale nakonec rozhodla, že do zřízení datové schránky nechce nikoho nutit, a proto ji vytvořila povinnou pouze pro OSVČ a firmy.

Přitom má datová schránka nesporné výhody i pro běžné lidi. Může se totiž využívat i při komunikaci s bankou, pojišťovnou nebo mezi firmami či jinými podnikajícími osobami. Komunikace s úřady přes datovou schránku je navíc zdarma, zatímco ceny za doporučený dopis se na poště stále zvyšují.

Hrozí postihy?

Na zřízení „datovky“ mají podnikatele po lednu 2023 tři měsíce, to znamená, že mají čas až do konce března. Do té doby se nemusí bát žádných postihů za její okamžité nezřízení. Teprve od okamžiku aktivace datové schránky jim bude doručována pošta primárně do ní.