fotovoltaika

Fotovoltaika je stále oblíbenější

V aktuální situaci, kdy se zvyšují ceny energií, se jeví fotovoltaika jako dobrým řešením pro energetickou nezávislost, ale také výhodnou investici do budoucna. To si uvědomilo velké množství lidí, a tak je o fotovoltaiku velký zájem, dokonce i mezi bytovými družstvy. Opravdu se využití fotovoltaiky vyplatí?

Ušetříte až 50 % výdajů!

Díky fotovoltaické elektrárně ušetříte za energie až 50 % výdajů. Po dobu 9 měsíců v roce totiž můžete čerpat elektřinu zdarma ze slunečního záření. Navíc díky akumulaci do baterie ji poté využijete i v době, kdy slunce nesvítí. Správně navržená fotovoltaika se vyplatí téměř každému. Solární panely lze nainstalovat na skoro všechny typy střech různých sklonů. Výběr světové strany také nehraje zásadní roli, protože všechny strany, kromě severní, mají ročně podobný výnos.

Jednoduchá instalace i údržba

Instalace fotovoltaické elektrárny je navíc snadná a rychlá, stejně, jako její údržba. Na její pořízení navíc můžete čerpat státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Tato dotace sahá až do 50 % pořizovacích nákladů.

Přečtěte si také: Jak ušetřit za energie?

Fotovoltaika na bytových domech

Fotovoltaika se začíná dostávat i na bytové domy, kde může ušetřit velké procento výdajů za energie. Překážky, které musely bytové domy ohledně fotovoltaiky řešit, navíc od Nového roku vyřeší úprava vyhlášky. Jedním z problémů bylo například to, když instalace solárních panelů nezískala souhlas všech vlastníků. Nový systém by vše mohl změnit. Ti, kteří nechtějí odebírat energii ze solárů, by k tomu zkrátka nebyli nuceni. Svým nesouhlasem by ani neměli mít možnost zbytečně celou instalaci pozastavit.