Byty se zlevní, analytici jsou o tom přesvědčeni

Byty se zlevní, analytici jsou o tom přesvědčeni

Hypoteční sazby klesají, ale ceny bytů dolů stále nejdou. A tak trh s nemovitostmi neustále stojí na jednom místě. Ať už se banky snaží jakkoli si získat klienty, není jim to, co platné, protože lidé zkrátka nechtějí bydlet v předražených bytových jednotkách, nechtějí si kupovat domy za desítky milionů korun, aby je pak spláceli doslova do své smrti. Bankám tak byl dán šach mat a teď už jim nezbývá, než čekat, jestli se ceny bytů nepohnou směrem dolů. A podle analytiků to má přijít, co nevidět.  

Analytici jsou skutečně přesvědčení o tom, že byty letos zlevní. I když neslibují velké zlevňování nemovitostí, k poklesu cen nemovitostí má skutečně dojít. Podle analytiků však stejně většina Čechů na zlevněné byty nedosáhne, a to díky regulacím České národní banky. To pak bude souviset se zvyšujícím se zájmem o nájmy, které tím pádem také výrazně porostou.  

Byty jsou dnes na svém cenovém vrcholu 

Pravdou je, že byty jsou v současné době na svém cenovém vrcholu, nemají, kam dál růst. Už dál růst opravdu nemohou, dosáhly svého stropu a nyní už nezbývá nic jiného, než aby ceny bytů začaly klesat. V posledních obdobích totiž skutečně jenom rostly, nyní musí dojít k jejich poklesu.  

Podle statistik se za poslední čtyři roky zdražily byty o neuvěřitelných sedmdesát procent. Zdražování se však odvíjelo od lokalit.  

Ceny rostou i díky cizincům 

Možná jste se divili, proč ceny tak rychle rostly nahoru. Podle analytiků za tím stáli cizinci, kteří šponovali ceny do výšin. Byty však také hojně nakupují investoři, kteří očekávají, že se jim investice vrátí v nájemném nebo že byty zanedlouho prodají za dráž.  

V nedávné době však i samotná Česká národní banka uznala, že jsou byty u nás velice předražené, a to minimálně o patnáct procent.  

Důvodem, proč ceny také rostou, je to, že Česká republika patří k nejvíce bezpečným zemím na světě. Lidé se sem tedy sjíždí z různých koutů světa, většinou s sebou v kapsách nesou pěkný balík peněz.