Volná místa

Ve kterých profesích je aktuálně nejvíce volných míst?

Českem stále hýbe zaměstnanecká krize. Ta se však v uplynulých dnech prohloubila i do mnohých nových pozicích, kde se najednou uvolnilo mnoho pracovních míst. Stále však platí, že nejvíce chybí ti, kteří něco umí rukama, manažerů či podobných pracovníků je habaděj, o taková místa má zájem každý, bohužel ten, kdo kove podkovy, peče či dláždí ulice, najednou na trhu práce není. Do kterých povolání se nyní zaměstnanecká krize nově dostala?

Ještě donedávna chyběli zaměstnanci především v oboru stavebnictví či truhlářství, nyní roste poptávka i po jiných vyučených lidech. Mezi poptávané patří skláři, lakýrníci nebo kominíci. Nově k nim přibyli pekaři či řidiči.

Právě díky nedostatku řidičů musela mnohá města městskou hromadnou dopravu trochu stáhnout. Mnohé tramvajové linky jezdí v letním, prázdninovém provozu, mnohé linky nejezdí vůbec, protože není, kdo by je řídil.

Výše zmíněné profese jsou jenom hrstka toho, co na trhu práce chybí.

V jakých dalších profesích je nejvíce volných pracovních míst?

Kromě zmíněných profesí je mnoho míst nabízeno i na pozice obchodní zástupce, programátor či IT specialista, kteří však většinou fungují takzvaně na vlastní noze, dále odborný prodejce, technolog, elektromechanik a také kontrolor kvality, prodavač, konstruktér či skladník nebo montér. Nesmíme zapomenout ani na operátory strojů a zařízení, na administrativní pracovníky či na pracovníky v logistice, kteří jsou dnes taky velice žádaní.

Počet volných míst dosahuje stovek tisíc

V současné době je nutné zmínit, že počty volných míst se neustále zvyšují. Už nedosahují jen desítek tisíc, ale rovnou stovek tisíc. Je to tak, v České republice je aktuálně čtvrt milionu volných pracovních pozic, které nemají, kdo by je obsadil.

Jak jsme zmínili, aktuální poptávka je hlavně po řidičích městské hromadné dopravy, kterým se nenabízí směšný plat, ale poměrně slušný plat. Například jenom v hlavním městě jich potřebují přijmout tři stovky.