Kdo spoří na důchod

Kdo už nyní spoří na důchod?

Česká ekonomika je na tom nyní naprosto výborně. Každým dnem je nezaměstnanost nižší a nižší, což je skvělé – tedy skvělé pro stát, pro zaměstnavatele to není zrovna zpráva, která by se dala označit za dobrou. Přece jenom nízká nezaměstnanost znamená, že nejsou lidi, kterými by se obsadila volná pracovní místa. Díky tomu, že si zaměstnavatelé nyní uvědomili, že lidí zkrátka není nazbyt, začali se perfektně starat o ty stávající pracovníky a začali jim přidávat. Škoda, že si však lidé z větší výplaty nespoří třeba na důchod, ale jenom utrácejí. Nesmíme však házet všechny do jednoho pytle – jsou tu i ti, kteří si na důchod už nyní začali odkládat.

Díky tomu, že se aktuálně stále zvedají platy, začalo se dělat mnoho průzkumů a analýz, které mají za úkol zjistit, jestli lidé z těchto vyšších platů začali na důchod odkládat či nikoliv. Přece jenom je to část života, která se nezadržitelně blíží. Mnoho lidí si myslí, že než oni půjdou do důchodu, bude výše důchodu mnohem větší než nyní, jenže neměli bychom mít na sobě růžové brýle. Samozřejmě, důchod o něco málo vyšší bude, ale nevyšplhá se k průměrné mzdě.

Každým rokem se důchod zvyšuje, ale ne o tisíce, ale jenom o pár stovek korun. Pokud se tedy v důchodu nechcete omezovat a už vůbec si nechcete půjčovat na běžné živobytí, měli byste si spořit stranou.

Naštěstí mezi námi jsou dvě věkové kategorie, které si šetří.

• 40-50 let

Jednou věkovou kategorií jsou ti, kterým je od čtyřiceti do padesáti let. Tito lidé si spoří, protože už moc dobře vědí, že důchod je za dveřmi. Navíc mezi čtyřicátým a padesátým věkem dostáváme už slušné peníze, protože jsme se za ta léta v zaměstnání nebo v podniku někam dostali.

• 20-30 let

Druhou skupinou, která taky poměrně dost šetří, je mladší generace, tedy lidé od dvaceti do třicet let. Právě ti si dávají peníze stranou ne zrovna na důchod, ale třeba na jejich budoucí vlastní bydlení. Je to však skvělé, protože když se naučí spořit si už nyní, nebudou s tím mít v budoucnu problém.