Tři signály, které ukazují, že je čas zpomalit v práci

Tři signály, které ukazují, že je čas zpomalit v práci

Sice je práce samozřejmě důležitá, ale nic by se nemělo přehánět. I v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Navíc v případě přepracovanosti hrozí syndrom vyhoření, který podle nedávných statistik trápí každého pátého Čecha. Předcházejte syndromu vyhoření a poslouchejte své tělo, co vám říká. Jen ono dobře ví, jak jste na tom. Nedávné statistiky navíc ukázaly, že existují tři signály, jež poukazují na to, že je čas zpomalit v práci. Týká se některý signál také vás, je některý ze signálů vám dobře známý? Raději se na chvilku zastavte.  

Nejste produktivní 

Prvním signálem je rozhodně to, že nejste produktivní. Pokud nezvládáte ani snadné a malé úkoly bez problémů, neumíte se držet stanoveného plánu nebo neplníte deadliny, je čas zpomalit. Neproduktivnost znamená také nedodržování toho, co jste si naplánovali, také to, že vás snadno rozptýlí každá hloupost nebo že se neumíte koncentrovat. Když nejste produktivní, dochází ke zpomalení výsledků, které najednou nejsou vidět, což spěje jen k poklesu motivace. Neefektivitu však vytlačíte tak, když si dáte od práce na chvilku pauzu. Uvidíte, jak po pár dnech budete opět plní nápadů. Hlava i tělo si odpočine a přinese to naprosto jiné výsledky.  

Vyčerpanost je váš nejlepší přítel 

Cítíte, že nejste po psychické ani fyzické stránce ve formě? Vracíte se domů ze zaměstnání bez energie a bez elánu, bez nálady? Nechcete nic jiného, než jen ulehnout do postele a nic nedělat? To jsou typické projevy vyčerpanosti, se kterou taky zatočíte hned, co v práci trochu zpomalíte. K vyčerpanosti se totiž mohou přidat i další projevy fyzické únavy, jako jsou bolesti hlavy nebo dlouhodobá rýma či bolesti břicha a podrážděnost žaludku. Slabší imunitní systém je další problém, který může vyčerpanost doprovázet.  

Začínáte být cyničtí 

Jste neustále podráždění? Štvou vás vaši kolegové, i když vlastně nic špatného neudělali? Nenacházíte v práci smysl a nevíte, co je vaším posláním? To jsou typické příznaky cynismu, se kterým opět zatočíte tak, že na chvilku zpomalíte.