Tipy, jak lépe komunikovat

Tipy, jak lépe komunikovat

Mnozí lidé se domnívají, že dobře komunikovat by měli jen moderátoři nebo jiní lidé, pro které je komunikování obživou. Jenže tak to není. Komunikace je dnes velice potřebná a důležitá, a to opravdu pro kohokoliv, nejen pro ty, pro které je komunikace zdroj obživy. S komunikací přicházíme do kontaktu dnes a denně, komunikujeme s kolegy, přáteli, také komunikujeme s obchodními partnery. Je velice důležité vědět, jak komunikovat, protože nám to může pomoct jak v profesním, tak v osobním životě.  

Pokud si nejste jistí tím, jak byste měli komunikovat, prozradíme vám několik tipů, které vaši komunikaci výrazně zlepší. Držte se jich stejně, jako se jich drží Oprah Winfrey, což je známá americká moderátorka, kterou můžete znát třeba z její vlastní show, jež se řadí k nejúspěšnějším vůbec. Mimochodem, Oprah se řadí k nejbohatším ženám světa, a to jen díky tomu, že umí dobře komunikovat.  

Tipy pro lepší komunikaci 

  • Při komunikaci, respektive při konverzaci používejte jen otázky, které mají otevřený konec. Nepoužívejte otázky, na které lze odpovědět jednoslovně či slovy “ano” a “ne”.  
  • Při konverzaci se přizpůsobujte a nesnažte se konverzaci za každou cenu nasměřovat tak, jak chcete vy nebo jak uznáte za vhodné. Témata konverzací se mění, nesnažte se zůstávat neustále u jednoho tématu.  
  • Nesnažte se během konverzace přizpůsobit se jiným. Pokud si někdo stěžuje na práci, nestěžujte si na ni i vy, pokud to tak necítíte a pokud to tak není. Pokud někdo mluví o dětech a vy je nemáte, nemluvte o nich.  
  • Nikdy se během konverzace neopakujte a spíše se snažte přijít s novými myšlenkami a tématy, které je možné probrat.  
  • Během konverzace se nezaměřujte na detaily, které člověka většinou nezajímají. Jen byste se v nich ztratili. Detaily zmiňte jen ve chvíli, kdy se člověk na detaily opravdu vyptává.  
  • Během komunikování se snažte být struční. Konverzace nemusí trvat celé dny, ani nemusí trvat dlouhé hodiny. Většinou na to ani není čas.