Sestavte si správný životopis. Zabere to chvilku

Sestavte si správný životopis. Zabere to chvilku

Ještě, než se dostanete na pohovor, kde budete moci oslnit svým charisma, budete muset projít výběrovým kolem. V takovém jde především o životopis, který nese vaše zkušenosti a základní údaje. Vytvořte jej tak, abyste na první pohled zaujali a nebyli pro zaměstnavatele jen dalším zbytečným emailem nebo papírováním.  

Přizpůsobte jej zaměstnavateli 

Tvorba jednoho životopisu je sice rychlá a univerzální, ale nemusí odpovídat všem. Pokud máte vybráno jen několik firem, kam své CV pošlete, zkuste jej malinko poupravit pro každého individuálně. Někde se vám například bude hodit, že rádi čtete, jinde tento koníček nemá význam. Zauvažujte, jestli byste z životopisu neměli něco odstranit, nebo naopak přidat.  

Rozhoduje pár sekund 

Nikdo nemá čas váš životopis podrobně studovat a k některým věcem se ani nedostanou. Dovolte životopisu, aby mezi ostatními vynikl. Stačí, když zvolíte nápadnou, ale přesto elegantní šablonu, zapátráte ve fotografiích a vyberete tu, na které vám to sluší. Nesnažte se zaujmout za každou cenu, ale myslete na skutečnost, že rozhoduje několik sekund.  

Nepodceňujte se a nevytahujte se 

Nikdy nechoďte do extrémů. Pokud si do životopisu napíšete, že mluvíte plynně Švédsky, ale u pohovoru se ukáže, že to není pravda, budete mít akorát z ostudy kabát a určitě vás na pozici nevezmou. Naopak pokud pár slovíček znáte, nebojte se připojit informaci, že jste začátečník, nebo že učení jazyků patří mezi vaše koníčky.  

Někdy i zdánlivě nudné činnosti mohou zaměstnavatele nadchnout. Každý se v životopisu dočte, že uchazeč rád čte a cestuje. Jen někteří mají ale neobvyklé koníčky, jako je sbírání pamětních mincí či modelování tvůrčích předmětů.  

Posílejte jej spolu s motivačním dopisem 

Životopis o vás řekne jen velmi málo. Naproti tomu motivační dopis je dokonalou formou, jak zaměstnavatele přímo oslovit. Zde máte větší možnost využít vlastní kreativitu a oslovit zaměstnavatele svým nadšením. Uveďte, proč se na práci hodíte a zachovejte si přitom pokoru a skromnost.