Ruský rubl

Ruský rubl našel nové dno. Pád měny i nadále pokračuje

Pád ruské měny nebere konce. Ratingová agentura Fitch a Moody’s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o šest stupňů. Rubl tak našel nové dno – 117,5 rublu za dolar.

Rubl oslabil vůči dolaru přibližně o 10 procent a v jedné chvíli se propadl dokonce na 117,5 rublu za dolar. Došlo k tomu poprvé, kdy na moskevské burze padla hranice 110 rublů za dolar. Naopak k euru klesla ruská měna o sedm procent na 124,1 rublu za euro.

Ruská centrální banka omezila poptávku lidí po dolarech uvalením 30procentní provize na nákup cizí měny ve směnárnách. Podle makléřů se však nejedná o příliš efektivní krok, jak uvedla agentura Reuters.

Od počátku invaze, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu, se rubl vůči dolaru propadl téměř o 30 procent. Analytici navíc předpovídají, že měna bude i nadále vysoce nestabilní. Už před uvalením nových sankcí ze strany Západu vzali samotní Rusové bankomaty útokem. Vybírali peníze v cizí měně, aby tak nepřišli o své úspory.

Akciové trhy se uzavřely           

Ruské akciové trhy jsou uzavřené, hrozil by totiž jejich volný pád. I přesto by však moskevská burza mohla pomocí různých opatření propad svých akcií tlumit. Ruské akcie už ztratily celkem 13,2 bilionu korun hodnoty, což pro představu odpovídá výkonu české ekonomiky za více než dva roky.