Podnikání

Revoluční Belgie. V práci jen čtyři dny v týdnu a za stejné peníze

Reforma v Belgii umožní tamním zaměstnancům pracovat pouze čtyři dny v týdnu, o které si budou moct zažádat. Reformu už potvrdila belgická vláda, její schválení formou zákona však potrvá ještě několik měsíců. Podle belgického premiéra přispěla k reformě pandemie koronaviru a zaměstnavatelé i zaměstnanci tak budou flexibilnější. Za čtyřdenní pracovní týden dostanou zaměstnanci stejnou mzdu jako doposud, ovšem odpracovat musí stejný počet hodin, jako by pracovali celý týden.

O reformě jednala vláda společně s odbory a skupinami podnikatelů. O čtyři pracovní dny v týdnu by tak mohli zažádat všichni zaměstnanci, kteří pracují na plný úvazek. Jejich zaměstnavatel přitom musí se změnou souhlasit. V opačném případě bude muset dodat písemné odůvodnění, ve kterém uvede pádné důvody svého rozhodnutí zkrácenou pracovní dobu zaměstnanci neumožnit.

Podle premiéra se tím Belgie stává jakýmsi majákem pro inovativnější, digitálnější a udržitelnější ekonomiku. Podle něj tím zaměstnanci i zaměstnavatelé získají větší svobodu s uspořádáním pracovního času. Ministr práce se domnívá, že z reformy budou těžit především lidé, kteří chtějí trávit více času se svou rodinou. Nejčastěji půjde o rodiče, kteří žijí odloučeně nebo jsou rozvedení.

Stejný počet odpracovaných hodin

Zaměstnanci si budou moct čtyřdenní pracovní týden nejprve vyzkoušet v průběhu šesti měsíců a až poté se rozhodnout, jaká varianta jim vyhovuje více. Týdenní pracovní doba 38 hodin totiž zůstane stejná. Podle nových pravidel to znamená, že kratší pracovní týden bude mít delší pracovní dobu v jednotlivých dnech. Belgičané by tak měli pracovat nanejvýš 9,5 hodiny denně, zaměstnavatel pak může tuto dobu prodloužit maximálně o půl hodiny.

To se však nelíbí některým členům hnutí, kteří za kratší pracovní týden bojovali. Větší flexibilitu sice oceňují, ale stlačení pracovní doby do 38 hodin za čtyři dny není odpovědí na vyhoření, stres a přepracovanost zaměstnanců, jak sami upozorňují.