Netlačte na sebe, jinak se můžete dočkat vyhoření

Ušli jste kus cesty a vybudovali podnik. Stále se někam posouváte, ale vlastně už vás to nebaví, nevidíte v tom smysl. Nebo máte pocit, že už jen stojíte na místě a nevidíte v sobě ten elán jako kdysi? Možná se potýkáte s chronickou psychickou nemocí, zvanou syndrom pracovního vyhoření.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Jedná se o postupnou nemoc, která se neprojeví náhle, o to víc je zákeřnější. Navíc se může týkat každého z nás bez ohledu na věk či pohlaví. Projevuje se především konstantním stresem z práce, většinou jen z pomyšlení na ni. Cítíte se zahlcení prací, nevíte co dřív. Nejspíš ani nevidíte smysl v tom, co děláte a nedokážete se donutit věci dotáhnout do konce.

Jako další příznak se může (ale ovšem nemusí) projevit:

  • Chronická únava a nespavost – Jedním z prvotních příznaků bývá zvýšená únava a nedostatek energie. Budete se cítit nevyspaní, neodpočatí a vystresovaní. Paradoxně se vám ale může hůře usínat, můžete trpět nespavostí a bohužel jde nespavost ruku v ruce s vyčerpáním: čím větší vyčerpání, tím větší problémy se spánkem.
  • Zhoršená paměť – Nedostatek energie se podepíše nejen na poruše soustředění, ale především na vaší paměti. Začnou vám vypadávat důležité schůzky, při ignoraci problému se můžete dostat do bodu, kdy již nebudete schopni dodělat jediný úkol.
  • Špatná nálada – Není překvapením, že může přijít i špatná nálada, negativní myšlenky a snahy vyhnout se úkolů, projektům či zodpovědnosti. Při vyšší míře může dojít k únikům i od přítele, rodiny či partnera.
  • Cynismus a vyloučení ze společenského života – Je možné, že v určité fázi budete cítit úzkost při kontaktu s lidmi, budete jej omezovat na minimum, jak ten osobní, ale i například ten online. Po čase vás rozruší a naštve jakýkoliv kontakt s lidmi, i těmi nejbližšími.

Přečtěte si také: Jak být skvělý leader?

Jaká zavést preventivní opatření?

Pokud na sobě některý ze syndromů pozorujete a máte pocit, že by se vás syndrom vyhoření mohl týkat, neváhejte a poraďte se s odborníkem!

Jako prevenci proti vyhoření, je nutné si uvědomit, kde jsou vaše limity. Co a v jakém množství jste schopni vypracovat. Nebuďte na sebe zbytečně přísní a naučte se říkat NE: pokud zrovna na něco nemáte čas, někdo vás žádá o něco, co by mohl udělat i někdo jiný, naučte se v takovém případě říkat NE. Uleví se vám.

Dále se naučte práci delegovat: co může udělat někdo jiný a efektivněji, předejte mu to. Samozřejmostí by měl být i pravidelný odpočinek od práce a zaměstnávání hlavy jinými myšlenkami.