Leasing a jeho základní pravidla, která byste měli znát

Leasing a jeho základní pravidla, která byste měli znát

Ceny aut stoupají stejně jako další komodity. Investice do auta se přitom může i z dlouhodobého hlediska vyplatit. Nejen, že ušetříte peníze a čas za cestování pomocí jiných způsobů, ale také máte v autě uložené peníze. Pokud zrovna nemáte v kapse odpovídající částku, určitě je první volbou leasing. Ukážeme vám jeho základní pravidla a vše, co byste měli před jeho zřízením vědět.

Leasing, neboli autopůjčka, je asi nejčastější půjčkou, kterou si lidé zřizují. Není se čemu divit. Auta nejsou levnou záležitostí, ale jejich potřeba stoupá. Zároveň v nich jsou peníze dobře uložené a můžete je snadno získat zpátky kdykoliv pomocí prodeje auta. Leasing má sjednaný přibližně každý třetí Čech.

Mějte našetřeno ze svého

Před tím, než začnete leasing vůbec řešit, zamyslete se nad tím, jaké auto si můžete dovolit. Jasně, že vám půjčka otvírá mnoho možností, vyberte si ale zlatou střední cestu. Nemusíte si kupovat staré ojeté auto, ale na nejnovější porsche spíše také nemyslete. Vyberte si takové auto, které odpovídá vašim finančním možnostem. A tedy zvládnete ho splatit v relativně krátké době a jeho provoz vás nezruinuje.

Přečtěte si také: SYNDROM VYHOŘENÍ VÁS MŮŽE POSTIHNOUT I V PODNIKÁNÍ. NAUČTE SE BÝT ŠŤASTNÝ.

Určitou část hodnoty auta by měly pokrýt vaše finanční prostředky, nespoléhejte se tedy 100% pouze na banku. Rozhodně byste měli mít našetřeno alespoň 20 % celkové ceny auta. To, kolik jste schopni zaplatit sami z ruky, je důležité pro vaše budoucí splácení úvěru. Čím více totiž zaplatíte sami, tím menší půjčku si vezmete, a tím méně budete muset měsíčně splácet.

Počítejte i s dalšími náklady

Počítejte ale s tím, že půjčkou to nekončí. Auto totiž znamená i další náklady, například povinné ručení, havarijní pojištění a výdaje palivo. Dále počítejte s technickými i servisními kontrolami. I s těmito částkami tedy počítejte a rovnou si je připočtěte k úvěru za půjčku.

Přečtěte si také: Jak zhodnotit peníze? Investice je správná volba.