Koronavirus a práce. Jak je to aktuálně s nezaměstnaností v Česku?

Koronavirus a práce. Jak je to aktuálně s nezaměstnaností v Česku?

Vliv koronavirové situace už lze citelně vnímat a pozorovat. Nemoc, která se během několika týdnů stala strašákem ve skříni nejednoho z nás, se promítla jak na trh práce, kdy přivedla na úřad práce stovky lidí, jež se najednou ocitli bez zaměstnání, tak také zamířila do světa insolvence. Zůstaňme však na malou chvíli i témata “koronavirus a práce” a podívejme se na aktuální nezaměstnanost v České republice. Projevila se nemoc i na ní, na jednom z faktorů ovlivňujících českou ekonomiku? 

Nezaměstnanost se během března nezměnila, v dubnu ale ano 

Pokud bychom nahlédli do tabulek a statistik, které jsou k dispozici na internetu, zjistili bychom, že se nezaměstnanost během března nijak nezměnila. Je to dané především tím, že během března nemoc teprve vypukla, lidé zůstali v šoku a firmy se začaly zavírat. Během dubna se však vše rapidně změnilo. Nezaměstnanost začala stoupat a podle odhadů měla stoupnout až na čtyři a více procent, což je vlivem stávající krize něco očekávaného. Aktuální květen by se měl nést ve znamení ještě rychleji rostoucí nezaměstnanosti.  

Samozřejmě zásadní vliv na tom, jak to bude s nezaměstnaností v příštích dnech, bude mít to, jak rychle se začnou otevírat obchody, restaurace a další podobné instituce a střediska, k čemuž ostatně už začalo docházet. Pokud dojde ke svižnému rozjetí ekonomiky, nemusel by se drastický scénář s extrémně rychle narůstající nezaměstnaností naplnit. 

Co dělat, když jsem se ocitl bez práce? 

Je však třeba mít v hlavě stále tu dobrou myšlenku, která říká, že každá věc má svůj rub a líc. I koronavirus, který aktuálně okupuje celý svět, má své světlé stránky. Například nabízí dostatečný prostor pro rozjetí svého vlastního online podnikání. Nemoc totiž nijak neovlivňuje online svět. Sice bude cesta k úspěchu krapet trnitá v současné době krize, ale nakonec to bude stát za to.