Kam investovat v době koronakrize. Hospodařte se svými penězi chytře

Kam investovat v době koronakrize. Hospodařte se svými penězi chytře

Koronavirus stále není na ústupu a mnoho lidí se začíná obávat o své finance. Na povrch se tak dere otázka, kam namířit své úspory, aby byly v bezpečí, případně se do budoucna co nejlépe zhodnotily. Myslete na budoucí léta a namiřte své peníze tam, kde to bude mít smysl. 

Sledujte vývoj akcií 

Na trhu to není až tak černé, jak se zdá. Většina firem, která se zabývá gastronomií, kulturou a cestovním ruchem sice krachuje, ale jsou tu i takové, které jsou naopak na vzestupu. E-shopy, donáškové služby a podobné zažívají nezvyklý rozmach. Sledujte proto pozorně akciový trh a uvažujte sami nebo s pomocí finančního poradce nad tím, kde by se vaše finance mohly zhodnotit.  

Podobná situace se týká také startupů. Pokud chcete podpořit vznikající projekt, buďte v době krize velice opatrní. Zkontrolujte, na jaké další dodavatele má vazby a zvažte, jak bude vypadat do budoucna jejich vývoj, pokud se pandemie neuklidní.  

Zlato je jistotou 

Vzácné kovy jsou jistotou vždy. Drahé kameny, zlato nebo stříbro se vyplatí nakupovat tehdy, když víte, že na své úspory alespoň deset let nebudete sahat, jinak by se vám vymstil rozdíl v ceně mezi výkupem a nákupem. Pokud se tedy nacházíte na hranici krachu a vaše úspory jsou teď tím jediným, co by vás mohlo zachránit, zlato nenakupujte. Jestliže máte ale zatím jisté zaměstnání a přebývají vám peníze, o které se v bance obáváte, je zlato ideální volbou.  

Jak jsou na tom nemovitosti? 

Chcete-li v současné době investovat do vznikajících stavebních projektů, pohybujete se na velmi tenkém ledě. Jiná situace ale přichází v otázce hypoték. Tam se naopak vyplatí vyřídit ji co nejdříve, dokud platí úlevy, které mají trh podpořit. Investovat nemusíte jen do budov, ale také například do pozemků. Ty jsou nenáročné na údržbu a můžete s nimi přečkat krizové období, a teprve poté se rozhodnout, jak s nimi naložíte.