Jaká úskalí vás čekají při koupi staršího domu?

Jaká úskalí vás čekají při koupi staršího domu?

Koupě nemovitostí – to je dnes velmi probírané téma. Neustále se řeší, zdali je aktuální situace na realitním trhu jen jednou obrovskou bublinou, která zanedlouho praskne, nebo jestli se jedná o situaci, se kterou musíme počítat i do budoucna. Zatím se díky okolnostem můžeme přiklánět k první možnosti, bankám totiž podle všeho nastávají velmi krušné časy. I když si lidé půjčují, půjčují si daleko méně než v minulosti. Maximální půjčované částky sahají na dva miliony korun, což je pro banky mizivá částka. Zmiňované miliony se velmi často dávají do vlastního bydlení, nejčastěji se kupují starší domy, jelikož nové nemovitosti jsou díky své ceně naprosto nedosažitelné pro běžné smrtelníky.

Jenže koupě staršího domu může být velmi zrádná. Přece jen vám ani majitelé takové nemovitosti nemusí říct naprosto všechno, co by říct měli. Buďte proto na pozoru a dávejte si pozor hlavně na úskalí, která se s koupí staršího domečku rozhodně pojí.

Budete muset rekonstruovat?

Než koupíte starý nebo starší domeček, položte si otázku, zdali bude nutná rekonstrukce. A pokud ano, tak jestli částečná nebo naopak kompletní rekonstrukce. V případě kompletní rekonstrukce neplaťte zbytečně přestřelenou sumu, nedoplatili byste se. Důležité je taky říct si, kdy bude rekonstrukce nutná – jestli hned nebo jestli až za pár let, během nichž budete moct na případnou rekonstrukci našetřit.

Přepočítávejte

Velice důležité je si všechno přepočítat. U starších nemovitostí to platí dvojnásob, jelikož právě u starších nemovitostí se stává, že na tom jejich majitelé chtějí jen vydělat a zbavit se tak za výhodnou cenu chátrajícího domu, na jehož rekonstrukci buď nemají peníze, nebo o který se nechtějí starat a spíše jim překáží.

Doporučujeme si vzít s sebou odborníka, který odhadne cenu nemovitosti, díky čemuž budete moct porovnat odhadovanou cenu s cenou nabízenou.