Jak přežít s malým důchodem? Radí odborníci

Jak přežít s malým důchodem? Radí odborníci

I když se seniorům stále přidává na důchodech, někteří jsou stále rozhořčeni a říkají, že je jejich důchod velice malý a že s ním nelze vyžít. Samozřejmě je to vždycky o stylu života, jaký vedeme. S menším důchodem se musíme uskromnit, s větším množstvím peněz se život žije snáze. Důchodci pobírají jistou sumu, se kterou řada z nich neumí vycházet. Zeptali jsme se proto odborníků, kteří poradili několik tipů, jak s malým důchodem přežít a vyžít.  

Mnohým důchodcům opravdu ani přes neustálé navyšování penzí nestačí to, kolik pobírají. Nedokážou uspokojovat své základní potřeby, půjčují si, dostávají se tak tedy do dluhové pasti, z níž se posléze neumí vymotat a dostat ven. Existuje však několik tipů, díky nimž lze s důchodem vyžít.  

Nakupování jako největší past 

Když se řekne slovo “senior”, automaticky se lidem vybaví nakupování a slevové akce. Nakupování je opravdu samostatná kapitola. Důchodci si myslí, že potřebují mít v zásobě deset kilogramů cukru, mléka i mouky. Jenže opak je pravdou. Nakupování ve slevách je sice chvályhodné, ovšem i v tomto případě platí – všeho s mírou. Opravdu nemusíte mít doma x litrů sirupu či kvanta čokolád.  

Naučte se s internetovým bankovnictvím 

Mít přehled o svých financích, to je dnes velice důležité. Pokud nemáte o svých financích přehled, lépe s nimi vyžíváte a hospodaříte. I když mnozí senioři neumí s mobilním telefonem, internetové bankovnictví není žádná věda a je to opravdu způsob, jak mít peníze pod kontrolou.  

Kde bydlíte? 

Mnozí senioři nechtějí ani slyšet o tom, že by se mohli přestěhovat do menšího bytu z velkého, dvoupatrového rodinného domu. Chtějí zkrátka žít tam, kde žili posledních dvacet let. Jenže neuvědomují si, že velké domy víc stojí. Takové menší byty, které se budou navíc i lépe a rychleji uklízet, nestojí tak moc a náklady spojené s bydlením jsou naprosto minimální.