Hypotéka je stále dostupná. Ovšem ne pro všechny

Hypotéka je stále dostupná. Ovšem ne pro všechny

Na trhu s nemovitostmi se v posledních měsících zaznamenal obrovský boom. Lidé naprosto zběsile kupovali nemovitosti a chtěli se tak pojistit před příchodu nemalé inflace. Na zvýšený zájem o nemovitosti měly jistě vliv i banky, které nabízely hypotéky s velmi nízkými úrokovými sazbami. Ve chvíli, kdy pohrozily, že dojde k jejich zdražování, se po nich ještě více zaprášilo. Tedy – ne všechny profese mohly tak snadno hypotéku získat. Některým byly žádosti o půjčku na bydlení zamítnuty.  

Smůlu mají profese zasaženy koronavirem 

Díky nedávnému tornádu, které se prohnalo na trhu s nemovitostmi, výrazně ubylo domů či bytů, které by byly na prodej. Dokonce se zaprášilo i po těch, které svou cenou nebyly zrovna sympatické, jelikož volala do nebes. Ovšem zatímco někteří nakupovali jako smyslů zbavení a utráceli své dlouho šetřené úspory, jiní naopak s pokleslou hlavou odcházeli z banky domů. Patřili totiž do profesí, které jsou zasaženy koronavirem.  

I když banky nabízí stále ještě velmi přijatelné podmínky, za kterých lze o hypotéku požádat, aktuální situace jí není neznámá a má ji stále na paměti. A i když to mnohým nepřijde, i banky se vyhýbají zbytečnému riziku, kterým jsou pro ně nyní nejvíce postižené obory, jako například cestovní ruch, pohostinství nebo práce v ubytovacích zařízeních.  

Problémy nemají ani lékaři, ani právníci nebo ti, co fungují on-line 

Mezi ohrožené profese naopak nespadají lékaři, právníci, státní zaměstnanci nebo jedinci, kteří pracují výhradně on-line. Právě ti se aktivně pouští do sjednávání hypoték a tvoří rekordy, které nikdy nepadaly. Jenom za uplynulý rok, kdy jsme zaznamenali příchod koronavirové krize, se sjednaly hypotéky za více jak 250 miliard korun. Výše průměrné hypotéky pak vzrostla na tři miliony, čemuž se nelze divit – lidé měli zájem jak o levné nemovitosti, tak o předražené bytové jednotky. Jak již bylo zmíněno, jejich hlavním cílem bylo vybudovat si pasivní příjem a vložit peníze do investice, aby dlouho hromaděné úspory nesnědla inflace.