Hypoteční trh nezažívá dobré časy. Bublina začíná praskat
Když na hypoteční trhy vstoupily přísnější podmínky putující z hlavy České národní banky, analytici, odborníci a statistici začali mluvit o bublině, která zanedlouho praskne. Kupodivu měli pravdu, tedy vypadá to tak. S příchodem přísnějších hypoték přichází také strach z toho, že se hypotéka nezíská, mnozí lidé tedy ani nezkouší o hypotéku zažádat. V mnoha článcích na internetu se dočtete, jak je těžké hypotéku získat a že normální člověk s průměrnými příjmy na hypotéku nedosáhne. To však není tak strašné, jak se na první pohled zdá, ale lidé zkrátka dávají ruce od hypoték pryč. To ostatně potvrzuje i fakt, že na hypotečním trhu se začíná ochlazovat a bublina začíná pomalu, ale jistě praskat.
Odborníci jsou totiž toho názoru, že pokud nebude zájem o hypotéky, jimž taktéž roste neustále hypoteční sazba, banky budou muset své podmínky trochu zlepšit. Stejně jako lidé potřebují peníze od banky, banka potřebuje peníze od lidí – pokud se zájem o hypotéky zcela vytratí, což je podle aktuálních informací blížící se stav, nastane na hypotečním trhu krize, kterou budou muset banky řešit, a to buď snížením dnes velmi nevýhodné hypoteční sazby, nebo zavedením mírnějších podmínek pro získání hypoték.
Je jen otázkou času, kdy bublina praskne a kdy se banky budou muset pro jedno rozhodnutí rozhodnout.
Jak vysoká je aktuální hypoteční sazba?
Zájem klesá zejména díky rostoucím hypotečním sazbám, které dosahují skoro 2,8 procent. Ke konci roku bylo sjednáno mnohem méně úvěrů než v říjnu nebo jindy během podzimu. Podle všeho bylo sjednáno o více jak dva tisíce méně hypoték, pokud to tak půjde dál, banky budou muset něco udělat.
Snižují se objemy o miliardy
I když si člověk říká, že dva tisíce hypoték – to je vlastně nic, pro banky představují tito ztracení klienti miliardy. Například v listopadu byl objem hypoték o pět miliard nižší než v říjnu, a to už je rapidní pokles.