Exekuce jako strašák ve skříni. Co všechno nám můžou exekutoři zabavit?

Exekuce jako strašák ve skříni. Co všechno nám můžou exekutoři zabavit?

Zejména když si člověk koupí vlastní nemovitost, dělá všechno proto, aby nespadnul do exekuce. Je to takový pomyslný strašák ve skříni, který číhá a někdy vystrkuje své růžky. Dělá to hlavně ve chvíli, kdy si půjčujeme a kdy látáme jednu splátku za druhou z toho, co nám v rodinném rozpočtu nebo v pokladničce ještě přebývá. Pokud však dojde k dlouhodobému výpadku financí a pokud dlouhodobě nemůžeme dostát svým závazkům, exekuce je zkrátka východiskem ze situace – tedy alespoň pro banky a naše věřitele.  

Ona obávaná exekuce je vlastně státem povolený způsob, jak vymoci dluhy věřitelem od dlužníka. Samozřejmě se to řídí konkrétními, předem stanovenými pravidly. Provádí se na základě rozhodnutí soudu, nemůže k tomu dojít jenom tak. Pokud však došlo k tomu, že soud přiklepnul na vaši nemovitost nebo na vás konkrétně exekuci, můžete očekávat výzvu se schránce nebo rovnou návštěvu exekutora. 

Co všechno vám může exekutor zabavit? 

Ti, kteří se obávají exekuce, se také ptají, co všechno mohou exekutoři vlastně zabavit. Těchto věcí je mnoho. Mluvíme například o části mzdy, kterou mohou zabavit prakticky bez okolků. Také si mohou vzít ošetřovné na péči o nemocného člena rodiny, mohou si vzít nemocenské, mateřskou, důchod nebo například podporu v nezaměstnanosti a další.  

Jestliže toto postrádáte, může vám sáhnout na peníze, které máte na spořícím účtu nebo na svém bankovním účtu. A pokud ani ty nemáte, přistupuje se k zabavování movitých věcí a také těch nemovitých.  

Jsou věci, na které exekutor nemůže sáhnout 

Jak již bylo zmíněno, i exekuce se řídí nějakými pravidly. A ta říkají, že některé věci exekutor zkrátka nemůže dlužníkovi zabavit. Nemůže zabavit například oděvní součásti nebo obvyklé vybavení domácnosti, nemůže také zabavit snubní prsten nebo předměty podobné povahy a nemůže sebrat ani léky nebo jiné zdravotnické potřeby. Na co také nemůže sáhnout, tak jsou peníze v hotovosti do částky, která je dvojnásobkem životního minima, a studijní literaturu, potřeby potřebné ke studiu nebo dětské hračky či písemnosti a fotografie.