debetní nebo kreditní karta?

Debetní versus kreditní karta: víte, která je která?

Pojmy jako debetní a kreditní karta jste už jistě slyšeli. Víte ale, jaký je mezi nimi rozdíl? Rozhodně se nejedná o banalitu a v budoucnu by vám tato vědomost mohla hodně pomoci při rozhodování. Pojďme se na pojmy společně podívat více do detailu.

Ve skutečnosti všichni platíme debetkou

Jen málokdo zná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Odjakživa jsme zvyklí říkat, že platíme kreditkou, a přesně to vede k různým nedopatřením, většina z nás s ní totiž neplatí. Debetní karta je standardní platební karta, kterou dostanete v momentě, kdy si zřizujete účet v bance. Má ji tedy každý z nás. Na kartě máte uložené vlastní peníze, které využíváte k platbě.

Debetní karty si můžete zavést také do telefonu a platit s nimi bezkontaktně či přes internet. Dalo by se říci, že ačkoliv se říká, že platíme kreditkou, většina z nás ve skutečnosti platí spíše debetkou.

Přečtěte si také: Máte podnikatelské myšlení?

Kreditní kartu nedostane jen tak někdo

Kreditní karta je oproti tomu karta, u které můžete použít i peníze banky. To znamená, že když na účtu nemáte dostatek financí, půjčíte si pomocí úvěrového limitu peníze z banky. Kreditní kartu už nedostane jen tak někdo, ale člověk, kterého si banka prověří a vidí, že je schopný dané „půjčky“ splácet. Jednoduše řečeno jde o druh spotřebitelského úvěru, který jako majitel kreditní karty využíváte.

Po využití peněz banky je musíte také do určitého termínu vrátit, jinak vám hrozí navýšení úrokem. Pokud vrátíte peníze do určeného data, je tato půjčka zadarmo, tedy bezúročná.