Co je kategorizace prací a proč ji musíte mít?

Co je kategorizace prací a proč ji musí mít každý podnikatel?

Pokud vedete podnik, ale i menší firmu, nebo snad děláte sami na sebe, určitě byste neměli zapomínat na BOZP. Její součástí je také kategorizace prací. V tomto článku vám objasníme, o co se jedná, a proč je tak důležitá.

Co to kategorizace je?

Jedná se o základní povinnost každého zaměstnavatele, při které dochází k přerozdělení jednotlivých prací do čtyř základních kategorií dle jejich rizikovosti. Podle toho, jak moc je dané pracoviště rizikové, se odvíjí další povinnosti, jako jsou například pravidelné lékařské prohlídky nebo povinnost lékařského dohledu na pracovišti.

Jaké jsou tedy kategorie?

Každou práci můžeme dle toho, jak moc je riziková, zařadit do 1. až 4. kategorie. Zatímco u prací v první kategorii se nevyskytují téměř žádná rizika, která by přímo ohrožovala vaše zdraví, u čtvrté již průkazně existuje nějaký faktor, který může mít nepříznivý vliv na vaše zdraví, a to i přes používání OOPP.

Přečtěte si také: EXISTUJE IDEÁLNÍ ČAS PRO ZAČÁTEK PODNIKÁNÍ?

Vysoké sankce

Na kontrolách se velmi často setkáváme s chybějící kategorizací prací a s tím spojenými dalšími problémy. Za nevypracování kategorizace přitom zaměstnavatelům hrozí pokuta až 2 miliony korun, což může být pro některé likvidační.

Obraťte se na odborníky

Pokud si s BOZP nevíte rady, nebo se vám zkrátka nechce s touto problematikou ztrácet drahocenný čas, nechte to na odbornících. Externí firmy se o bezpečnost práce obstarají v celém rozsahu a vy se budete moci věnovat jen svému byznysu.

Extéria radí a pomáhá klientům zajistit měření a hodnocení rizikových faktorů. Následně zpracovává samotné zařazení do příslušné kategorie a poskytuje poradenství při hlášení kategorizace na KHS. Nejen, že vám ušetří čas a starosti, ale také finance v případě nečekané kontroly ze strany státu.