Ceny nemovitostí klesají. ČNB očekává pokles až o třicet procent

Ceny nemovitostí klesají. ČNB očekává pokles až o třicet procent

I když nový typ onemocnění zvaný COVID-19 napáchal celou řadu škod, je třeba poznamenat, že i v tomto případě platí známé české pořekadlo – všechno zlé je k něčemu dobré. Vezměme si například přírodu, která se díky pozastavení celosvětové výroby dokázala zase vzpamatovat po letech, kdy byla lidmi jenom znečišťována. A stejně tak stojí za vypíchnutí trh s nemovitostmi, který se nyní otvírá kdekomu. Nejen, že se očekává takzvané prasknutí bubliny (ceny nemovitostí mají v následujícím čtvrtletí klesnou až o třicet procent), ale také jsou hypotéky přístupnější než kdy dřív.  

Už dávno jsou pryč doby, kdy jsme museli mít 20% svých vlastních peněz, abychom dosáhli na hypotéku. Dokonce se už neberou v potaz ani čisté příjmy, na základě kterých se ještě donedávna stanovovala výše splátky. Česká národní banka rázem po dlouhých letech ustoupila, jelikož pokles zájmu o hypoteční úvěry je opravdu znatelný. Po stránce hypoték je rok 2020 tím nejhorším za poslední dekádu.  

ČNB uvolnila svá doporučení pro poskytování hypoték 

Když před pár lety přišla Česká národní banka s několika doporučeními, která rapidně zpřísňovala podmínky pro poskytování hypoték, mnozí lidé se rozloučili s možností, že by si jednoho dne koupili vlastní krásný dům nebo byt. Navíc ceny nemovitostí vzrostly do obřích výšin. Jen hrstka analytiků se domnívala, že po dosažení pomyslné hranice se vše propadne a změní. A ono se tak stalo.  

Vše změnil COVID-19 

S příchodem nového typu onemocnění, který naprosto pozastavil až zpomalil českou ekonomiku, došlo k rapidnímu snižování cen nemovitostí. I když však ceny nemovitostí postupně klesají, zájem o hypotéku není, jelikož lidé nemají peníze a mnozí ani práci. Česká národní banka proto vlivem aktuální situace zrušila, respektive uvolnila doporučení pro poskytování hypoték. Komerční banky tak mají sundány otěže a mohou klientům nabízet opravdu výhodné hypotéky jako kdysi. Problémem je však fakt, že i když jsou podmínky pro získávání hypoték skvělé, stejně jako padající ceny nemovitostí, lidé se do úvěrů nehrnou, jelikož vědí, že to nejhorší teprve přijde.