Doplatky na daních

Budete nebo nebudete doplácet na daních? Víme, jak to zjistit

Blíží se konec roku, což znamená nejen, že se blíží silvestrovská noc, ale taky se blíží podání daňového přiznání, což je pro podnikatele nejvíce neoblíbená část roku. Daňové přiznání za rok 2017 se bude moct posílat až do prvního dubna, což je skvělé, protože je na to dostatek času, přesto by se daňové přiznání nemělo nechávat a poslední chvilku. Pokud to na poslední chvilku necháte, nemusíte to stihnout včas.

Každým rokem se nejvíce podnikatelů nahrne na finanční úřady těsně před termínem, proto byste své daňové přiznání skutečně neměli nechávat na poslední chvilku. Jestliže se už nyní bojíte toho, že budete muset na daních doplácet mnoho peněz, když jste během roku neplátce DPH, existuje pomocníček, pomocí kterého to můžete snadno zjistit.

Znáte daňové kalkulačky?

Zaručeným pomocníkem, který vám ujistí a řekne vám, na kolik vás letos přijdou daně, se jmenuje daňová kalkulačka, kterou běžně najdete na internetu. Daňové kalkulačky jsou skvělým pomocníkem, který rozhodně oceníte. Mnoho z nás se už teď bojí toho, kolik se na daních bude doplácet. Abyste se během vánoční svátků trochu uklidnili, zjistěte si orientačně výši doplatku už nyní.

Jak daňová kalkulačka funguje?

Jednoduše do ní zapíšete vaše příjmy, kolik měsíců podnikáte, dále zaznamenáte výši zaplacených záloh na zdravotním a sociálním pojištění. Poznamenáme i paušální nebo skutečné výdaje (dle toho, jaké výdaje uplatňujeme) a samozřejmě poznamenáme, jestli chceme slevy na děti, manžela či na poplatníka.

Poté kalkulačka všechno vypočítá sama. Spočítá odvody, ale spočítá samozřejmě i výši daně, kterou je nutné doplatit nebo která vám bude vrácena, pokud se bude jednat o přeplatek. Pro vaši orientaci vám vypočítá i průměrný příjem co měsíc, abyste byli v obraze.

Samozřejmě kalkulačky nemusí být stoprocentní, ale je dobré zhruba vědět, jak daně za letošní rok dopadnou.